Köpeklerde osefageal ve gastrik lezyonların endoskopik muayenesi
The Endoscopic examination of esophageal and gastric lesions
- Tez No: 123924
- Danışmanlar: PROF.DR. VEYSİ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, köpeklerdeki özefageal ve gastrik anormalliklerin teşhisinde klinik, laboratuvar ve endoskopik muayenelerin yaran araştırılmıştır. Bu amaçla, 4 akut gastritis, 14 kronik gastritis, 5 gastrik ülserasyon olmak üzere toplam 23 adet üst gastrointestinal sistem semptomları gösteren ve 10 adet sağlıklı köpek kullanıldı. Farklı yaş (1-5 arası) ve cinsiyetlerdeki 33 adet kangal melezi sokak köpeğinin klinik muayeneleri, dışkı ve hematolojik kontrollerinin yanı sıra, endoskopik muayeneleri yapıldı. Endoskopik muayene sırasında tüm köpeklerden mukus ve biyopsi örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
In this study, clinical, laboratorial and endoscopic examinations were investigated for their relative importance in the diagnosis of esophageal and gastric lesions in dogs. For this purpose, a total of 33 crossbred Kangal Dogs aging 1-5 years old were used as a material including 4 dogs with acute gastritis, 14 dogs with chronic gastritis, 5 dogs with gastric ulceration, and 10 healthy dogs. All dogs were examined with regard to clinical examination, complete blood cell counts, faeces (occult-blood) and endoscopic examinations. Mucus and biopsy samples were obtained during endoscopic examinations.