Köpeklerde aşil tendosu (achilles tendan) kopmalarının karbon fiber (carbon fibre) ve supramid ile dikilerek tedavisi üzerinde karşılaştırmalı araştırmalar
  1. Tez No: 1227
  2. Yazar: CELAL İZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ASLANBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, köpeklerde Asil tendosu rup turlar anın sağaltımında karbon fiber ve supramid'i dikiş ve.implant materyali olarak denemek ve sonuçları karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla yapıldı. Denemeler, değişik ırk, yaş ve cinsiyetteki 20 köpeğe ait 40 bacak üzerinde gerçek leştirildi. Operasyonlar genel ve lokal anestezi altında ger çekleştirildi. Ensizyonlar direkt tendo üzerinde yapıldı. Deneme hayvanları, her biri 10 köpek olmak üzere iki gruba ayrıldı. Birinci gruptakilere, tenotomi*den sonra karbon fiber ve supramid ile tenorafi uygulandı. İkinci grupta ise,tenektomi'den sonra. tendo uçları 4/0 paslanmaz çelik tel ile karşılıklı gelecek şekilde tespit edildi ve tendo uçları arasına karbon fiber ve supramid, köprü oluş turacak şekilde dexon dikiş ipliği ile tutturuldu. Parate- non,katgüt kullanarak sürekli dikiş yöntemi ile dikildi. Eer iki grupta da, bacaklara ekstensiyon halinde, genu eklemini de içine alacak şekilde bandaj uygulandı. Tenorafi uygulanan ilk üç olguda alçılı bandaj, diğer tüm olgularda PVC destekli bandaj kullanıldı. 10. günde - 56 -“bandajlar değiştirilerek dikişler alındı. Bandajlar, t en oraf i uygulanan olgularda 17 gün,implantasyon uygulanan olgularda ise 21 gün sonra tamamen çıkarıldı. Alçılı ”bandaj uygulanan olgularda, özellikle genu ekleminin altındaki yumuşak dokularda atrofi şekillendi. PYC destekli bandaj uygulamasına ilişkin komplikasyon görülmedi. Bandaj sonrası dönemde köpeklerin bacaklarına elle masaj ve kontrollü hareketler yaptırılarak, serbest hareket dönemine hazırlandı. Tenor'afi yapılan hayvanların 30. günden sonra, imp lantasypn yapılan hayvanların ise 35. günden -sonra, serbest hareketlerine izin verildi. Karbon fiber uygulanan hayvanlardaki tendo hareketleri, supr ami d uygulanan hayvan- larmkinden daha uyumlu idi, İyileşme dönemi sonunda, histopatolojik inceleme için genel anestezi altında, popliteal lenf yumruları ve operasyon bölgesinden parça alındıktan sonra, hayvanlar uyutuldu. Sonuç olarak, kamivorların tendo rupturlarmm sağaltımında, dikiş materyali olarak supramid, implant mater yali olarak da karbon. fiber kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to experiment carbon fibre and supramid as a suture and implant material to treat the ruptured Achilles tendons in dogs and to evaluate compara tively the outcome of both materials. The experiments were carried out on 40 legs of 20 dogs of varying breed, sex and age. The operations were fulfilled under general and local anesthesia,. Skin incisions were made directly over the tendons. The experimental animals were divided imto two groups containing 10 dogs each. In the first group, the tendon ends were sutured with carbon fibre and supramid after the tenotomy. In the second group, following the tenectomy,at first the tendon ends were fixed against each other by using 4/0 stainless steel wire, later carbon fibre and supramid were placed like a bridge between the two ends by means of Dexon. Paratenon was sutured with catgut by using a continuous suture technique. In both groups the legs were bandaged covering up the whole hock in an extension state. The plastered bandage was used in only three cases where tenorrhaphy was applied, - 58 - but PVC bandage was utilized for the rest of them. At the 10th day of operation the sutures were removed and the bandages were changed. The bandages were taken off after 17 days of experiment where tenorrhaphy was applied. However this was done at 21st day of operation where the implatation was tried. Atrophy was formed in soft tissues especially under the hock in cases where the plastered bandage was applied. Any complication was not observed as to the FVC bandage utilization. After the termination of bandaging period the dogs < were prepared for free activation.stage, by making manual- massages over the legs and allowing them for controlled movements. The animals. for which tenorrhaphy was implemented were allowed for complete free movement at 30th day, but the other animals for which the implantation was used did s.o after 35 days. It was observed that the tendon movements of the animals in which carbon fibre was applied were more coordinated than those for which supramid was used. After the recovering period samples had been obtained from the operational region and popliteal lymph nodes under general anesthesia for examining histopatolo- gically,the animals were euthanatized. As a result, it could be, forseen that supramid may be used as a suture material for the treatment of tendon ruptures in dogs,whereas carbon fibre can be used as an implant material for the same purpose.