Kozmetik ürünlerin ve kozmetik ürün hammaddelerinin gama radyasyonla dekontaminasyonu/sterilizasyonu üzerinde çalışmalar
Studies on decontamination/sterilization of cosmetic products and cosmetic raw materials by gamma radiation
  1. Tez No: 124052
  2. Yazar: NESLİHAN NAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEKTA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyofarmasi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
VI ÖZET Kozmetik ürünlerde bulunan hammaddeler, mikroorganizmaların üremesi için elverişli bir ortam oluşturduğundan, kozmetikler üretim sırasında ortamda veya hammaddelerde bulunan mikroorganizmalarla kontamine olabilirler. Kozmetik ürünlerde bulunmasına izin verilen mikrobiyolojik yük (bioburden) sınırları yönetmeliklerde belirtilmiştir. Bu çalışmada, kozmetik ürünlerde izin verilen mikrobiyolojik yük sınırlarının aşılmaması için gama radyasyon yöntemiyle dekontaminasyon sağlanıp sağlanamayacağının araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla kozmetik ürünler (sabunlar, allıklar, pudralar, göz fan, dudak kalemi, göz kalemi, rimel, kapatıcı, fondöten, bebek pudrası) ve kozmetik ürün hammaddeleri (mısır ve buğday nişastası, talk, bentonit, jelatin) 3 ayrı radyasyon dozuna (5, 7,5, 10 kGy) tabi tutulmuş ve örnekler fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve biyolojik olarak değerlendirilmiştir. Radyasyona tabi tutulan örnekler üzerinde kontrol gruplarına karşı; organoleptik özellikler, pH analizi, viskozite, köpük yüksekliği, partikül büyüklüğü gibi fizikokimyasal özellikler incelenmiştir. Ayrıca mikrobiyolojik testlerle mikroorganizma sayısının belirlenmesi, biyolojik testlerle de iritasyon testleri yapılmıştır. Örneklerin zorlanmış saklama koşullarında (40±2 °C ve %75±5 bağıl nemde 3 ay süreyle) stabiliteleri de incelenmiştir. Yapılan testler sonucunda gama radyasyonu ile ışınlanmış kozmetik ürünler ve kozmetik ürün hammaddelerinin bazı fizikokimyasal özelliklerinde değişmeler olduğu saptanmıştır. Biyolojik testlerde örneklerin iritasyon potansiyellerinde bir değişiklik gözlenmemiştir. Yapılan mikrobiyolojik çalışmalar sonucunda örneklerin mikroorganizma sayıları ve dekontaminasyon dozları belirlenmiştir. Nişastalar dışındaki örneklerin dekontaminasyon dozunun 5kGy'in altında ve civarında; nişastaların dekontaminasyon dozunun ise 7 kGy civarında olduğu belirlenmiştir. Türkiye'de üretilen veya ithal edilen incelediğimiz kozmetik ürünlerin ve bunların üretiminde kullanılan hammaddelerin (talk ve bentonit dışında) GMP koşullarına uygun üretildiği ve sanitasyonlarını koruyabilmek için gama radyasyonla ışınlamanın iyi bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Gama Radyasyonu ile Dekontaminasyon, Kozmetik Ürünler, Kozmetik Hammaddeler
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT As cosmetic raw materials lead to formation of appropriate media for microbiolological growth, cosmetic products may be contamined by microorganisms from the environment and the raw materials during manufacturing. Acceptable microbiological limits are recommended in guidelines for cosmetic products. In this study, the use gamma radiation for decontamination was aimed for cosmetic products to maintain the acceptable microbiological limits. For this purpose, cosmetic products (soaps, lip stick, compact powders, eye shadow, Up pencil, eye pencil, mascara, cover stick, foundation, baby powders) and cosmetic raw materials (corn and wheat starches, talc, bentonite, gelatin) were irradiated by three different radiation doses (5, 7,5, 10 kGy) and physicochemical, microbiological and biological properties of these samples were evaluated. Physicochemical properties of irradiated samples were carried out in stress storage conditions (ie, 40±2°C and 75%±5 relative humidity, 3 months). As a result, it was found that the tested physicochemical properties of cosmetic products and raw materials have changed after irradiation. However, no change was observed in skin irritation properties of samples. Bioburden and dose levels for decontamination of samples were determined by microbiological studies. Decontamination dose levels of all samples, excluding starch, was found to be about 5 kGy or below. Decontamination dose of starch was found to be as 7 kGy. It was found that cosmetic products and raw materials, except for talc and bentonite, used in this study and produced in Turkey or imported were produced according to GMP (Good Manifacturing Practice) rules and gamma irradiation is a suitable method to maintain the sanitation. KEY WORDS: Gamma Radiation, Decontamination, Cosmetic products, Cosmetic Raw Materials.