Tavşan trakeası üzerine levamizolun etkisinin tek başına ve triklorfonla birlikte araştırılması
The İnvestigation of the effect of levasimole on rabbit trachea alone and combined with trichlorfon
  1. Tez No: 124092
  2. Yazar: EBRU ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE BAYDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1174
Özet
64 ÖZET Tavşan Trakeası Üzerine Levamizolun Etkisinin Tek Başına ve Triklorfonla Birlikte Araştırılması Bu araştırmada levamizolun, tavşan trakeası üzerine etkisini ve ilaç derişimi ile yanıt arasındaki ilişkiyi belirlemek, levamizolun antagonistlerini saptamak, triklorfon örnek olarak alınarak, levamizol ile organik fosforlu bileşikler arasındaki ilişkiye açıklık kazandırmak amaçlandı. Çalışmada 3-5 aylık yaklaşık 1000-2500 g ağırlığında 53 Yeni Zelanda cinsi erkek tavşandan alınan 82 trakea halkası çalışıldı. Halka tarzında alınan tavşan trakeasına 1 g ön gerim verilerek, tavşan trakeası üzerine levamizol tek başına kümülatif derişimlerde (108, 10“7, 10”6, 10“5,10”4, 10“3 M) çalışıldı. Bunun yanısıra levamizol (5x1 0”5 M) 20 dak inkübe edilerek asetilkolin, karbakol, betanekol, triklorfon (10'6 M) 30 dak inkübe edilerek asetilkolin ve karbakol, levamizol (5xl0'5 M) ve triklorfon (10'6 M) 30 dak inkübe edilerek asetilkolin ve karbakolle birlikte etkisi değerlendirildi. Levamizol (5x1 0“5 M) ve mekamilamin (105 M) 20 dak inkübasyonla betanekol ve karbakol ile birlikte incelendi. Aynı şekilde nikotin geçici kasılma meydana getirdiği 10”4 M derişimde, levamizol (5x1 0“5 M) ile 30 dak inkübasyonda çalışıldı. Ayrıca triklorfon 10”5 ve 10“4 M derişimlerde levamizol (5x1 0'5 M) ile 30 dak inkübasyonlarının sonuçları değerlendirildi. Asetilkolin EC85 (3xl05 M) ve EC50 (10”5 M) karbakol EC85 (1,7x1 0"6 M) ve potasyum klorür (80 mM) ile ön kasılma oluşturulan dokuda levamizol kümülatif derişimlerde çalışıldı. Tavşan trakeası üzerine levamizolun tek başına kümülatif derişimlerde etkisiz olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY The Investigation of the Effect of Levamisole on Rabbit Trachea Alone and Combined With Trichlorfon The aim of this study is to investigate the effect of levamisole on rabbit trachea, the antagonists of levamisole and the relation between drug concentration and response. Trichlorfon was taken as a model for organophosphorus compounds to reveal the relation between organophosphorus compounds and levamisole. Eighty two tracheal rings, taken from 53 New Zelland male rabbits were studied. The rabbits were 3-5 months old and their weights were between 1000-2500 g. The tracheal rings were suspended under a load of 1 g and the cumulative concentrations of levamisole (10“8, 10”7, 10“6, 10”5,10“4, 10 3 M) were applied. Levamisole (5x1 0~5 M) was incubated for 20 minutes and cumulative concentrations of bethanecole, carbachol and acetylcholine were also studied. Trichlorfon (10”6 M) alone and combined with levamisole (5x 10“5 M) were incubated for 30 minutes and the cumulative concentrations of carbachol and acetylcholine were studied. On the other hand, levamisole (5xlO”5 M) alone and combined with mecamylamine (10“5 M) were incubated for 20 minutes and the cumulative concentrations of betanechol and carbachol were applied. Also nicotin (10”4 M) was studied combined with 20 minute incubated levamisole (5x10“ M) and the responses were taken under consideration. Cumulative concentrations of levamisole were studied on the trachea precontracted with EC85 (3xl0”5 M) ve EC50 (10'5 M) of acetylcholine and EC85 (l,7xl0"6 M) of carbachol and potasium chloride (80mM). Levamisole was without considerable effect alone on rabbit trachea.