İstanbul ili huzurevlerinde çalışan hemşirelerin profili ve görev, yetki, sorumluluklarına ilişkin görüş ve uygulamaları
Viewpoints and applications of nurses working in nursing homes of İstanbul on their authority profiles and responsibilities
- Tez No: 124127
- Danışmanlar: PROF.DR. SEÇİL AKSAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
l.OZET Bu araştırma, İstanbul ili sınırlan içindeki huzurevlerinde çalışan hemşirelerin bireysel ve mesleki özelliklerini belirlemek; görev, yetki, sorumluluklarına ilişkin görüş ve uygulamalarım değerlendirmek üzere tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul il sınırları içinde bulunan toplam 47 huzurevinden izin alınabilen 26 huzurevinde çalışan 132 hemşire oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anket formları hemşirelerin kendilerine dağıtılmış ve doldurmaları sağlanmıştır. İlk bölümde hemşirelerin demografik özelliklerine ilişkin sorulan cevaplamaları ve çalıştıkları huzurevinde yürüttükleri görevleri yazmaları istenmiştir.Bu formlar toplandıktan sonra bu çalışmada geliştirilen görev tanımlarına ilişkin formlar dağıtılmıştır. Hemşirelerin %71,2'sinin 18-25 yaş grubunda, %65,2'sinin sağlık meslek lisesi mezunu, %52,3'ünün meslekte 1-5 yıldır deneyimli olduğu, %68,9'unun daha önce başka bir kurumda çalıştığı, %34'ünün daha önce çalıştıkları kurumda cerrahi, ortopedi, yoğun bakım gibi yaşlı ile karşılaşabilecekleri bölümlerde çalıştıkları, %31,8'inin mezuniyet sonrası yaşlı bakımıyla ilgili eğitim programı aldığı saptanmıştır. Bu çalışmada geliştirilen görev tanımlanın hemşirelerin tamamına yakım yürüttüklerini, bu görevleri kendi görevleri olarak gördüklerim ve yerine getirebileceklerini ifade etmişlerdir. Ancak çalıştıkları huzurevinde yürüttüklerini belirttikleri görevler arasında : Yaşlının vital bulgularını alma,tedavi ve pansumanları yapma, yaşlının kuruma uyumunu sağlama, iletişim kurma, öz-bakım gereksinimlerini karşılama, yaşlının gereksinimlerine göre beslenme ve diyetine uymasını sağlama, muayeneye yardım etme gibi tedaviye yönelik işlevleri sıralamışlardır. Sonuçlar hemşirelerin daha çok tedaviye yönelik uygulayıcı rollerini yerine getirdiklerini ancak değişime de açık olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY VIEWPOINTS AND APPLICATIONS OF NURSES WORKING IN NURSING HOMES OF ISTANBUL ON THEIR AUTHORITY PROFILES AND RESPONSIBILITIES This descriptive research was carried out in order to describe personal and professional characteristics of nurses working at nursing homes. In the province of Istanbul, and their thoughts about, their services and their practices. The sample was consisted of 132 nurses working at 26 nursing homes through the informed concepts of them and their organizations. Data were collected by a questionnaire including two sections. The first section of the questionnaire was about the personal and professional characteristics of nurses, and their spontaneous expressions for their actual duties/ responsibilities. The other part of the questionnaire was developed aiming to determine the level of concurrence between their actual duties/ responsibilities and the job descriptions which were developed in this study. The findings related with the nurses are as follows: 71.2% of the nurses are between ages 18-25, 65,2% of them were graduated from high schools of professional medical education. 52,3% of them had 1-5 years of experience in the profession, 68,9% of them had previously worked in another institution, 34% of those who had previous experience worked in the departments which old people are likely to visit, such as orthopedics, intensive care and surgery. And 31,8% of the nurses continued to receive education on the caring of old people, after graduation. During the study, almost all of the nurses stated that they were carrying out the defined duties,regarding them as a part of their responsibilities and that they were able to perform these duties. However, they also stated, among the duties that they were carrying out, some treatment practices, including: the observation of the vital signs of the old people, curing and dressing the wounds, adaptation of the old to the institution, communication, meeting self-care requirements, to ensure adaptation to the nutrition schedule and diets as parallel to their requirements, and to help medical examinations. The findings demonstrate that nurses are mostly carrying out duties related with treatment applications, but being, at the same time, open-hearted to changes.