İlaçsız ağrı kontrol yöntemlerinden TENS'in doğum ağrısını algılamaya etkisi
The Effectiveness of TENS for pain relief in labor
- Tez No: 124167
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİMET SEVGİ GENÇALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Araştırma, TENS' in doğum ağrısını algılamaya etkisini incelemek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmamız, Sosyal Sigortalar Kurumu Göztepe Eğitim Hastanesi Doğum Salonunda 4. 11. 2002 ile 03. 03. 2003 tarihlerinde, 2. veya 3. doğumunu yapmak üzere başvuran toplam 60 gebeye (30 kontrol 30 deney) uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından geliştirilen Anne Adayını Tanıtıcı Bilgi Formu, Gebe izlem Formu, Doğum Sonu Görüşme Formu, VAS, ayrıca deney grubuna Anne Adayını Bilgilendirme Formu ile TENS cihazı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Ortalama, Standart Sapma Ki-Kare testi ve Fisher Exact Ki-Kare testi, Oneway Anova, Tukey HDS testi ve t Student testi, Mann Whilney U testi kullanılmıştır. Araştırmamızda, kontrol ve deney grubundaki gebelerin tanıtıcı özellikleri yönünden aralarında bir fark bulunmamıştır (p>0,05). TENS'in doğum ağrısına etkisiyle ilgili VAS puanları karşılaştırıldığında; servikal dilatasyon 6 cm ve 9 cm de istatistiksel olarak önemli fark olduğu gözlenmiştir. Farkın, TENS uygulamasının doğum ağrısını hafifletmesine bağlı olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTIVENESS OF TENS FOR PAIN RELIEF IN LABOR. The purpose of this study was to determine the effectiveness of TENS for pain relief in labor. The research studied in SSK Göztepe Hospital's Birth Clinic getting permission beetwen 4.1 1.2002-3.3.2003. by using 60 pregnants (30 control - 30 experiment). For the collection of data, the forms were developed by the researcher. The forms; pregnant information form, pregnant watching form, post partum interview form, VAS and only to the experiment group used TENS by getting. The data was evaluated with Mean, Standart Deviation, Chi-square test and Fisher Exact Chi-square test Oneway Anova, Tukey HDS test, Student t test, Mann Whitney U test. In the research the data, which collected from the control and experiment group was compared. There was no difference beetwen two groups (p>0,05). When compared the VAS points of two groups, there was an important statistically diffrence beetwen two groups while in the 6 cm and 9 cm. of cervical dilatation. This diffrence thought that of the TENS has relief pain in labor. The duration of the active phase in labor was shorted of experiment group.