Acil hemşirelerinin şiddete uğramış kadınları tanılamada eğitim öncesi ve sonrası bilgi durumlarının değerlendirilmesine yönelik bir çalışma
A Study comparing the pre and post graduate knowladge of emergency department nurses to recognize physically abused women
- Tez No: 124168
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ŞELİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, İlk ve Acil Yardım, General Surgery, Nursing, Emergency and First Aid
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
1- ÖZET ACİL SERVİS HEMŞİRELERİNİN ŞİDDETE UĞRAMIŞ KADINLARI TANILAMADA EĞİTİM ÖNCESİ VE SONRASI BİLGİ DURUMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİNE YÖNELİK BİR ÇALIŞMA Araştırma, acil servis hemşirelerinin şiddete uğramış kadınları tanılamada eğitim öncesi ve eğitim sonrası bilgi durumlarını değerlendirmek amacıyla karşılaştırmalı-tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul il merkezinde kamuya ait üç farklı kurum statüsünde bulunan 4'ü Sosyal Sigortalar Kurumu, 7'si Devlet ve 4'ü Üniversite olan Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin acil servislerinde çalışan toplam 322 hemşire oluşturmuş, örneklemin oluşturulmasında basit rastgele örnekleme yöntemi içinde rastgele sayılar tablosu kullanılmıştır. Her kurumdan seçilen bir hastanenin acil servisinde çalışan toplam 49 hemşire, örneklemi oluşturmuştur. Araştırma verileri bilgi formu kullanılarak, araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veriler SPSS programında değerlendirilmiş, yüzdelik değerler, Ki-kare, tek yönlü varyans analizi ve Firedman Önemlilik Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
2- SUMMARY A Study Comparing The Pre and Post Graduate Knowladge of Emergency Department Nurses to Recognize Physically Abused Women This comperative-descritive study was performed among the emergency department nurses to evaluae their pre-and post-graduate knowladge to recognize physically abused women. Total 322 nurses from emergency departments of 5 different hospitals in Istanbul were included in this study (4 tertiary care hospital, 7 county hospital and 4 Social Security Hospital). Subjects were randomly located as simple numeric samples in a spreadsheet. Fourty nine nurses from each hospital class (tertiary care- county - social security hospitals) were constituted the sample groups. All data were obtained by conversation with each subject and were recorded to special froms. Data were analysed with SPSS program by using x2, single varians analysis and Firedman significance tests.