Astımlı okul çocuklarına hastalığın yönetimi konusunda verilen eğitimin yaşam kalitelerine etkisi
The Effects of education given to the school children with astmatic about management of the disease for their quality of life
- Tez No: 124174
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SUZAN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET ASTIMLI OKUL ÇOCUKLARINA HASTALIĞIN YÖNETİMİ KONUSUNDA VERİLEN EĞİTİMİN YAŞAM KALİTELERİNE ETKİSİ Çalışma bugünkü sağlık anlayışı ve ekonomik koşullar göz önüne alındığında; hemşirelerin bireye kronik hastalığı ile yaşamayı öğreterek yaşam kalitesini iyileştirmede etkin rol alabileceği düşüncesinden hareketle, astımlı okul çocuklarına uygulanan astım yönetimi eğitiminin çocuğun yaşam kalitesine etkisini ortaya çıkarmak amacıyla tanımlayıcı, analitik ve yan deneysel olarak planlandı. Çalışma Sosyal Sigortalar Kurumu Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Alerji-İmmünoloji polikliniğinde takip edilen 46 çocuk ile gerçekleştirildi. Verilerinin toplanmasında araştırıcı tarafından geliştirilen formlar ve Astımlı Çocuk Yaşam Kalitesi Ölçeği (AÇYKÖ) kullanıldı. Ölçek kullanılmadan önce geçerlilik güvenirlilik çalışması araştırıcı tarafından yapıldı. Eğitim öncesi astımlı çocuk bilgi formu ve yaşam kalitesinin ölçülmesi için AÇYKÖ uygulandı. Çalışma grubundaki çocuklara, klinikte bulunan konferans salonunda, 5 kişilik gruplar halinde, 1 saat süren astım yönetimi eğitimi yapıldı. Eğitimden sonra 6 aylık takip dönemi sonunda AÇYKÖ ve astımlı çocuk takip formu uygulandı. Çalışma sonuçlan Bioistatistik uzmanı tarafından, bilgisayar ortamında değerlendirildi. Verilerin analizinde; yüzdelik, ortalama değer, ki kare, student-t testi, Wilcoxon ve McNemar testi kullanıldı-.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF EDUCATION GIVEN TO THE SCHOOL CHILDREN WITH ASTMATIC ABOUT MANAGEMENT OF THE DISEASE, FOR THEIR QUALITY OF LİFE This study in taking today's health concerns and the economic conditions into consideration, was caried out to determine the effect of the asthma manegement training on the life quality of school child, starting' out from the idea that the nurses can take effective role in teaching the individual to improve his life quality by being able to live along with his cronic illness was planed definitive, analytic and semi-experimental. This study by the follow-up of 46 asthmatic children in Allergy-Immunology Policlinic of work social Insurance Association, Göztepe Training and Research Hospital. The collection of data was done by the use of forms which were developed by the researcher and the Pediatric Asthma Quality of Life Questionnaire (PAQLQ).Before training the asthmatic child information form and PAQLQ for the measurement of life quality were applied. One hour lasting asthma management training was given to children in the study grup, in groups of five children, in the conference hall in the clinic. After six months of follow-up after the training, PAQLQ and asthmatic child follow-up from were applied. The data results of the study were analysed on computer by a biostatistics specialist. The data were analysed by the use of percentage, means, chi-square, student-t test, Wilcoxon, McNemac* _ It was determined that the clinic situations of the children has improved significantly (p< 0.05) after training than it was before training.