Yetişkinlerde profesyonel psikolojik yardım arama tutumu ve bunu etkileyen faktörler
The Investigate adults' self-help attitudes and factors that affect it
- Tez No: 124175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN AŞTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hastalık kavramı ve yardım arama tutumunun sosyoekonomik koşullar, sağlık sisteminin örgütlenişi ve hizmetlere ulaşılabilirlik gibi politik ekonomik etmenler kadar, toplumun kültür ve inanç sistemleri ile de ilgili olduğu bilinmektedir (85). Yardım arama tutumu; kişi, problem ve yardım alınacak kaynak başta olmak üzere çok boyutlu bir fenomendir. Psikolojik yardım aramaya dönük tutumları etkileyen faktörler çok değişik olabilmektedir. Bazı kişiler kişisel korkulan, zaafları, başarısızlıkları gibi nedenlerden dolayı profesyonel yardım aram davranışında bulunabilirken, bazıları ise temel problemleri ile ilgili olarak bir danışmana rahatlıkla kendilerini açamamaktadırlar (83). Yardım arama tutumunda modern psikiyatrinin“ruhsal sıkıntı”diye tanımladığı durumların sıkıntıyı çeken tarafından ne olarak algılandığı önemlidir. Eğer sıkıntı bir sağlık sorunu olarak tanınıyorsa yardım aramanın yönü profesyonel yardım veren kişi ve kurumlar olacaktır (9). Araştırma, yetişkinlerin profesyonel psikolojik yardım arama tutumları ve bunu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte ve kesitsel olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Aydm il merkezindeki 14 kamu kurumunda çalışan 2160 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın istatistiksel analizinde; t - testi, Kruskell Wallis, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson r korelasyon analizi ve güvenirlik analizi kullanılmıştır. Örneklemin demografik özellilerinin dağılımı incelendiğinde çoğunluğunun İl Defterdarlığında (%17,6), memur (%79,4), lise mezunu (%32,2), erkek (% 57,6), evli (%83, 5), bir - iki çocuğu olan (% 70,4), aylık kazançları yüksek (% 67,8) olanlar oluşturmaktadır. 89Örneklemi oluşturan bireylerin çoğunluğu araştırma bölgesi olan' Aydın'da (%37,8) yirmi yıldan fazladır yaşamakta olup, aynı şekilde yaşamının ilk yirmi yılını Ege Bölgesinde (%67,8)geçirmiştir. Örneklemi oluşturan bireylerin çoğunluğu ruh sağlığını iyi (% 53,9) olarak algıladıklarım bu sonuca uygun olarak da profesyonel yardım almadıklarını (%88,4) ifade etmişlerdir. Akrabalarından profesyonel yardıma başvurmayanların çoğunlukta olduğu (%90,2), ruhsal sıkıntılarını paylaşacak birileri olduğunu (%76,7), ve aileleri ile de sık görüştüklerini ifade etmişlerdir. Örneklemi oluşturan bireylerin çoğunluğu informal kaynak olan aileden birileri (%57,1) ve arkadaşlarına (% 31,3) başvururken, aynı şekilde profesyonel destek olarak üçüncü sırada psikiyatriste (%15, 5) başvurmaktadırlar. Cinsiyet ve yaşa göre PPYTÖ tutumunun değişmediği bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The concept of illness and adults' behaviour of help seeking attitudes are related to their socio-economic status, availability of health services, mode of health system organization, as well as culture and belief systems (85). Help-seeking attitude is a multidimensional phenomenon which depends primarily on the person, the problem and the source of help. The factors that affect seeking psychological help can be varied. While some persons can exhibit help-seeking attitudes because of their personal fears, weaknesses and failures, others are not able to disclose themselves easily to a counsellor (83). In help-seeking attitudes it is important how the sufferer perceives situations that modern psychiatry defines as“psychological distress”. If the distress is known as a health problem, help-seeking will be in the direction of professional help providers and institutions (9). The aim of the study is to investigate adults' self-help attitudes and factors that affect it. Data were collected in a representative sample of 490 subjects from 14 public institutions in the city of Aydın in Turkey. The data were analysed by means of arithmetic mean and standard deviation, percentage, t-test, Kruskell Wallis, one direction variant analysis (=ANOVA), Spearman or Pearson's Correlation analys. There were 42,4% male and 57,6% female subjects in this sample. 79.4% of the subjects were government employees; %32.2% were graduated from high school, 37,8% lived in Aydın for more than 20 years. Most of the subjects 53,9% reported that their psychological health was good. And these subjects 88,4% reported that they did not seek professional help because they did need to. These subjects have reported that they have a positive relationships with their relatives and therefore do not need professional help. 92Most of the subjects comprising the sample (57.1 %) prefer to seek help first of all from family members; secondly (31.3 %) from friends and only thirdly (15.5 %) from a psychiatrist. Findings indicated that, there is no significant sex and age differences according to Professional Psychological Help Seeking Measure (P>0,05).