Sürekli ayaktan periton diyalizi uygulanan hastalarda komplikasyonların azaltılmasında ev ziyaretlerinin etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of home visit in reduction of the complications seen in the patients who are treated for continuous ambulatory peritoneal dialysis
- Tez No: 124201
- Danışmanlar: PROF.DR. NURAN AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nefroloji, Nursing, Nephrology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
IV ÖZET Albayrak, S.A., Sürekli ayaktan periton diyalizi uygulanan hastalarda komplikasyonların azaltılmasında ev ziyaretlerinin etkisinin belirlenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü İç Hastalıktan Hemşireliği Programı Doktora Tezi, Ankara, 2003. Araştırmada ev ziyaretlerinin sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) komplikasyonları üzerine etkisi incelenmiştir. Bu araştırma 10.06.2001 ile 30.12.2002 tarihleri arasında Ankara SSK İhtisas Hastanesi, Nefroloji Ünitesinde yapılmıştır. Bu çalışmada Ankara'da ikamet eden ve SAPD tedavisi gören 58 birey rasgele örneklem yöntemi ile seçilmiş, 30'u deney ve 28'i kontrol grubunu oluşturacak biçimde eşleştirilmiştir. Deney grubundaki 30 bireyin 15'i erkek, 2'si diyabetik, yaş ortalaması 41.8 ± 19.2, tedavi süresi 32.8 ± 12.4 aydır. Kontrol grubuna alınan 28 bireyin 12'si erkek, l'i diyabetik, yaş ortalaması 43.9 ± 13.9, SAPD tedavi süresi 31.4 ±13.9 aydır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Albayrak, S.A., Determination of the effects of home visits in redaction of the complications seen in the patients who are treated for continuous ambulatory peritoneal dialysis, Hacettepe University Science of Health Institute Medical Nursing Program, Ph.D. Dissertation, Ankara, 2003. In this study the effects of the home visits on complications öf continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) are examined The research was conducted in the Nephrology Unit of Ankara Social Security Administration (SSK) İhtisas Hospital between 10.6.2001 - 30.12.2002. Total of 58 individuals domiciled in Ankara and treated by CAPD were selected and were designated as the experiment group and the control group by random sampling method. The experiment group consist of 30 individuals, 15 males and 2 had Diabetes, and the mean age of the group is 41.8 ± 19.2 whereas the mean CAPD treatment duration is 32.8 ± 12.4 months. The control group consist of 28 individuals, 12 males and 1 had Diabetes, and the mean age of the control group is 43.9 ± 13.9 whereas the mean CAPD treatment duration is 31.4 ± 13.9 months.