Adolesan dönem skolyoz olgularında ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönemde beden imajı ve benlik saygılarının karşılaştırılması
The Variations on body image and self-esteem related to the operation for adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 124202
  2. Yazar: DUYGU GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HATİCE PEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
1.ÖZET Bu çalışma, adolesan dönemde skolyoz tanısı konmuş ve cerrahi girişim yapılacak olan hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönemde beden imajı ve benlik saygılarının karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Araştırma İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalın'da, gerekli izinler alındıktan sonra yapılmıştır. Çalışma prospektif olarak gerçekleştirimiştir. Kesitsel bir araştırmadır. Araştırma Mayıs 2002- Ekim 2002 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini I.Ü.T.F. Ortopedi ve Travmatoloji ABD'na tedavi amacı ile yatırılan ve skolyoz tanısı konulan hastalar, örneklemi ise 10-21 yaş grubu skolyoz tanısı konarak ameliyat edimesi planlanan 26 adolesan hasta oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Bilgi Formu”,“Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri”ve Vücut Algısı ölçeği" kullanılmıştır. Veri değerlendirmesinde istatistiksel olarak yüzdeleme, tek yönlü varyans analizi, t- testi, Wilcoxon testi ve korelasyon analizi yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Body image and Self-esteem: Before and after the operation for adolescent idiopathic scoliosis This study has been made for compairing the levels of body image and self-esteem of the adolescent patients with scoliosis and who requires operation, before and after the surgical operation. This study has been made in University of Istanbul School of Medicine Department of Orthopaedics, after getting the required permissions. This study is prospective. This study was realized between May 2002- October 2002. The research universe of this study was the adolescent scoliosis patients who had been hospitalized in University of Istanbul School of Medicine Department of Orthopaedics in aim of medical treatment and the sample was 26 patients between 10-21 years of age.“The Form of Data”,“Coopersmith Self-Esteem Invenventory”and“ Body Cathexis Scale”were used for collecting the data.