Çocukların gelişimsel sağlık süreçlerinin ve ana-baba tutumlarının okul başarısına etkisinin incelenmesi
İnvestigation the effect on the school achievement of children developmant health processes and parent's attitude
- Tez No: 124239
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. Z. BAHİRE BOLIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
5. ÖZET ÇOCUKLARIN GELİŞİMSEL SAĞLIK SÜREÇLERİNİN VE ANA-BABA TUTUMLARININ OKUL BAŞARISINA ETKİSİNİN İNCELENMESİ Çalışma, ana-baba tutumlarının ilköğretim ikinci kısımdaki çocukların okul başarısına etkisini belirlemek, başarıyı etkileyebilecek diğer sosyo-demografik ve çocukla ilgili gelişimsel sağlık süreçlerinin etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. çocukla ilgili özellikleri saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemi, kura yöntemi ile Meram İlçe Merkezindeki Mümtaz Koru İlköğretim Okulu olarak belirlenmiştir. Araştırmaya 6. ve 7. sınıfların oluşturduğu 379 öğrenci alınmıştır. Tek okul ve sadece iki sınıfın alınmasının nedeni; okullar arasında eğitim ve öğretim farklılıkları bulunabileceği, 8. sınıfların bir üst okula hazırlık yapmaları ve bunların da karne notuna etki edebileceğidir. Veri toplama aracı olarak ana-baba tutumunu belirlemek için Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği (PARI), ebeveyn ve çocukla ilgili özellikleri saptamak amacıyla anket formu ve başarıyı değerlendirmede karne notlan kullanılmıştır. Verilerin toplanması için ebeveynlerle görüşme planlanmış ancak 309 ebeveyne ulaşılmıştır. Araştırma verileri SPSS for windows 1 1.5 programında analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, öğrenci ve ebeveynlerin tanıtıcı özelliklerine göre dağılımları sayı ve yüzde olarak tablolar halinde, ebeveyn tutumlarının (toplam ölçek puanı üzerinden) basan notu ile ilişkisinin belirlenmesinde korelasyon, öğrenci ve ebeveynlerin sosyo-demografik özellikleri ile basan (karne) notu karşılaştırmasında iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (t testi) veya varyans analizi (F testi), varyans analizi sonucu gruplar arasındaki fark önemli bulunduğunda hangi grup ya da grupların farklı olduğunu incelemede Tukey's HSD testi, paremetrik değişkenler ile basan notu arasındaki ilişkiyi göstermek için korelasyon, değişkenler ayrı ayrı ele alındığında basan notu üzerine etkisi olan parametrelerin tamamı çoklu regresyon testi ile analiz edilmiştir. Örneklem grubunda PARI'nin iç tutarlılığının incelenmesinde cronbach alfa güvenilirlik katsayısından yararlanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda; öğrencilerin basan notu ile ana-baba tutumu arasında ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY INVESTIGATION THE EFFECT ON THE SCHOOL ACHIEVEMENT OF CHILDREN DEVELOPMENT HEALTH PROCESSES AND PARENT'S ATTITUDE This study is made to determine the school achievement of the children who are in the second class of the primary school and other factors that would influence the achievement such as social/demographic and of children development health processes to define the parents' attitude in this occasion. This study's example is made at Meram Müntaz Koru secondary school by drawing of lotto methot. For this study, 379 students are defined who are students at sixth and seventh terms of their schools. Taking just one school and just two classes is for; there would be some educational differences between schools and eighth class students would prepare themselves for other high schools and this affect their student's report card. To collect data to determine father/mother attitude the family life and child growth behavior scale (PARI), to determine parents properties about the child public survey forms and to evaluate achievement the students' report cards marks were used. For data collection, meetings with the parents were organized but just 309 parents could be reached. The research data werw analyzed on SPSS for windows 11.5 program. While analyzing these data; numbers and tables for defining students and parents describing attitude, correlation for defining parents atttude (over the full scale mark) achievement mark, variance (F test) or impotency test of difference of two average to compare students and parents social/demographic properties and achievement (report note) mark, Tukey's HSD test if the difference between the groups is important as a result of variances analysis to observe which group or groups are different, correlation to show the relation between paremetric variables and achievement mark, multiple regulation test if the variables had been taken one by one to show overall effect were used. Cronbach alphanumeric trust ability coefficient had been utilized to observe the inner consistency of PARI in the example group. After analyzing these data the relation between father/mother attitude and students achievement note is determined.