Nöropatik mesaneli hastalarda kalıcı ve aralıklı üretral kateter uygulamalarının enfeksiyon insidansına etkisi
The effect of indwelling and intermittant catheterization techniques on the incidence of infection encountered in patients with neurogenic bladder
  1. Tez No: 124253
  2. Yazar: NURİYE KAHRAMAN KAYKU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN KANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
7.0ZET Araştırma, nöropatik mesaneli hastalarda uygulanan kalıcı ve aralıklı kateterizasyon tekniklerinin enfeksiyon insidansını etkilemede farklılığının belirlenmesi ve önerilerde bulunmak amacıyla, deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim Dalma Kasım 1997-Mart 2002 tarihleri arasında yatırılan ve medulla spinalis yaralanması belirlenen 16-65 yaş grubundaki 52 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler deney grubundaki hastalara verilen temiz aralıklı kateterizasyon eğitimini takiben, deney ve kontrol grubundan alman haftalık tam idrar tahlilleri ve birer kez idrar kültürü alınarak elde edilmiştir. Deney ve kontrol grubundaki hastaların yaş, cinsiyet, tam, lezyon düzeyi gibi özellikler bakımından uyumlu olduğu her iki gruptaki hastalar enfeksiyon insidansları yönünden karşılaştırıldığında, temiz aralıklı kateterizasyon TAK uygulanan hastalarda daha az enfeksiyon görülmesine karşın bu oranın istenilen düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ki-kare, fisher kesin ki-kare, student t testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, kalıcı kateterizasyon ile temiz aralıklı kateterizasyon uygulamaları arasında hastane ortamının sağlandığı olumsuz koşullar nedeniyle tam idrar tahlili sonuçlarına göre çok anlamlı bir fark bulunmamasına rağmen, idrar kültürü sonuçlarına göre çok anlamlı bir fark bulunmuştur. 40
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY The aim of this experimental study is to evaluate the effect of indwelling and intermittent catheterization techniques on the incidence of infection encountered in patients with neurogenic bladder. This study was performed in Neurosurgery Department, Cerrahpaşa Medical Faculty of Istanbul University. Between November, 1997 and March 2002, fifty-two patients (aged between 16-65 years) suffering from spinal cord injury served as a subject for this study. After teaching to the patients“how clean intermittent catheterization is performed”, urine analysis per week and urine culture per month were taken from both the patients and control group for during one month. The demographic data including age, gender, diagnosis, level of the lesion and control group was found to be consistent to each other but the statistical results of the groups revealed that the incidence of infection in patients with clean intermittent catheterization was less than that of control group. The data were evaluated by chi-square, fisher exact chi-square, and student-t tests. When comparing the statistical results of urine analysis, there is no statistically significant difference between indwelling and clean intermittent catheterization of the groups. This result may be due to the uncontrolled hospital infections. On the other hand statistically significant difference was seen between the groups when regarding urine cultures. 41