Standartlara dayalı verilen hemşirelik bakımının bakım kalitesine ve hasta memnuniyetine olan etkisinin incelemesi
The examination of the effect of nurse care to the quality of care and the patient satisfaction which is given through the standards
  1. Tez No: 124254
  2. Yazar: GÜL ERTEM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMRAN SEVİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
89 BÖLÜM VI ÖZET STANDARTLARA DAYALI VERİLEN HEMŞİRELİK BAKIMININ BAKIM KALİTESİNE VE HASTA MEMNUNİYETİNE OLAN ETKİSİNİN İNCELENMESİ Bu araştırma, vajinal doğum yapmış olan kadınlara, postpartum dönemde verilen standart hemşirelik bakımının, balom kalitesine ve hasta memnuniyetine olan etkisini incelemek deneysel bir araştırma olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini; 01/04/2002- 30/08/2002 tarihleri arasında TC. Sağlık Bakanlığı Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesine normal doğum yapmış 660 kadın oluşturmuştur. ' Araştırmanın örneklemini; 01/04/2003- 15/08/2003 tarihleri arasında TC. Sağlık Bakanlığı Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinde normal doğum yapmış, doğum yaşı 20-30 yaş arasında ve en az ilkokul mezunu olan kadınlar arasından olasılıksız örneklem yöntemiyle seçilen 70 kadın oluşturmuştur. Kadınlar deney (35 kişi) ve kontrol (35 kişi) grubu olarak eşleştirilmiştir. Ayrıca çalışmanın amacı kadınlara araştırmacı tarafından açıklanıp katılımları için sözlü onaylan alınmıştır. Veri toplama araçları olarak; doğum sonu tamlama formu, standart hemşirelik bakım formları ve eğitim broşürleri kullanılmıştır.90 Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzde, ki kare, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ve çift yönlü varyans analizi ve bonferroni testi kullanılmıştır. Analizler sonucunda araştırmaya katılan deney ve kontrol grubunda yer alan kadınların sosyo-demografik özelliklerinde her iki grup arasında anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Deney ve kontrol grubu kadınların, almış oldukları hemşirelik bakımı doğrultusunda hedefe ulaşma puan ortalamalarına deney grubu kadınlar da 67.62+4.20 iken, kontrol grubu kadınlarda 51.97±6.99 olarak bulunmuştur. Aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (t= 7.736, p0.05).Deney grubu kadınların standart bakım doğrultusunda hedefe ulaşma toplam puan ortalaması91 (X=67.62±4.20), kontrol grubu (X=51.97±6.99) kadınlarınkinden yüksek (olumlu) saptanmıştır. Deney ve kontrol grubu kadınların hemşirelik balom doğrultusunda hedefe ulaşma toplam puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (F=35,348 P=0,000
Özet (Çeviri)
92 ABSTRACT THE EXAMINATION OF THE EFFECT OF NURSE CARE TO THE QUALITY OF CARE AND TO THE PATIENT SATISFACTION WHICH IS GIVEN THROUGH THE STANDARDS. This examination is planned as an experimantal examination targeting women normally given birth in order to examine the effect of nurse care to the patient satisfaction and quality of care which is given in“postpartum”period. The examination is naturally formed by 660 normally giyen birth women in the ministry of health of the Turkish Republic Dr.Ekrem Hayri Üstündag woman Diseases and Maternity Hospital between 01.04.2002 / 30.08.2002. The sample of the examination is farmed by 70 women chosen through an“impossible sample”method among women (between 20-30 ages,who are unless primary school graduate) given birth in the Turkish Republic Ministry of Health Dr.Ekrem Hayri Üstündag woman diseases and maternity hospital between 01.04.2003- 15.08.2003. Women are matched with two groups:an experiment (35 persons) and a control of ( 35 person ) the examination is explained to the women by the researcher and their oral approval is taken for their participation. Standard nursing care sheets, postpartum diagnosis form and educational brochures were used to collect the necessary data.93 In the evaluation of the datas received, number percentage, Chis quare, paired samples test, oneway and two way ANOVA and bonferroni test were used for analysis of data. There has been no noticeabledifferences found concerning women's socio- demograpbic characteristics participating to the experiment and to control groups. Experiment and control groups considering their nurse care have founded that the average number to reach the target is 67.62 ± 4,20 for the control groups and the differences (student test) among the average numbers to reach the target taken by the experiment and control grups for each standarts are considered statistically meaningful (t=0.000,p