Sürekli ve kesintili diazepam uygulanımının bağımlılık gelişimine ve kesintili uygulanımda gabapentinin kaygı oluşumuna ve bağımlılık gelişimine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 124280
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ENGİNAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Kaygı giderici ve sakinleştirici olarak sık kullanılan diazepamın fiziksel bağımlılığa yol açabilmesi önemli bir sakınca oluşturduğundan, uzun süreli diazepam kullanımında bağımlılık gelişimi ve yoksunluk belirtilerinin nasıl önlenebileceği yoğun bir biçimde araştırılmaktadır. Deney hayvanlarında diazepam yoksunluk sendromunda insanlarda olduğu gibi kaygı, uykusuzluk, kilo kaybı, otonomik belirtiler ve konvulsiyonlar ortaya çıkmaktadır. Bağımlılık oluşturmak için hayvanlara diazepam farklı uygulama biçimlerinde ve farklı sürelerde kesintisiz olarak verilmektedir. Ancak droglann kesintisiz biçimde uygulanmaları bağımlılık gelişimine katkıda bulunduğundan, kesintili bir uygulamanın bağımlılık gelişimini önleyebileceği ileri sürülebilir. Ancak böyle bir uygulamada diazepam verilmediği günlerde kaygı giderici etkiye sağlamak amacı ile bir başka drogun uygulamaya eklenmesi gerekebilir. Antiepileptik özellikte yeni bir drog olan gabapentinin kaygı giderici etkisi olduğu ve alkol yoksunluk sendromu belirtilerini önleyebildiği gösterilmiştir. Alkol ile diazepam arasında çapraz bağımlılık olduğundan, gabapentin diazepam yoksunluk belirtilerini de önleyebilir ve kesintili diazepam uygulanımında diazepam verilmediği günlerde kaygı giderici etkiyi sağlayabilir. Bu çalışmada diazepamı sürekli (kesintisiz) veya kesintili kullanmanın bağımlılık gelişimi ile ilişkisi ve gabapentinin bu yöntemlerdeki etkinlikleri araştırılmıştır. Bu amaçla, kontrol (zeytinyağı+serum fizyolojik), kesintili diazepam (15 mg/kg), kesintili diazepam (15 mg/kg)+gabapentin (50 mg/kg), kesintili gabapentin (50 mg/kg)+zeytinyağı, kontrol (zeytinyağı) ve sürekli diazepam (15mg/kg) grupları oluşturuldu. Gruplara 28 gün, günde 1 kez (s.c) uygulama yapıldı. Kesintili uygulama yapılan gruplarda 5., 10., 15., 20. ve 25. günlerinde serum fizyolojik veya gabapentin (i.p.) uygulandı. Kaygı giderici etkiyi izlemek için hayvanlar uygulamanın 10. günü ve kesilmeye bağh yoksunluk belirtilerini değerlendirmek için uygulamaya son verildikten 48 saat sonra davranış testlerine alındı. Yoksunluk sendromunda kaygı düzeyini saptamak için farklı davranış testlerini bir arada kullanmak daha doğru veri elde edilmesini sağladığından, artı labirent testi, motor aktivite ölçümü için“eksplorasyon”testi ve yenilik uyaranına bağlı süslenme“grooming”testi birlikte değerlendirildi. 27Artı labirent ve süslenme testinde elde edilen bulgulara göre sürekli diazepam uygulanımında kaygı artışı ile yoksunluk sendromu oluştu. Kesintili diazepam uygulanımında ise yoksunluk sendromu ortaya çıkmadı. Uygulamaların 10. günü kaygı giderici etki yalnız sürekli uygulamada elde edildi. Gabapentin uygulanımı kesintili uygulamada 10. gün kaygı giderici etkiyi sağlayamadı, yoksunluk döneminde kaygı düzeyinde azalma oldu. Bu verilere göre diazepam sürekli uygulandığında bağımlılık gelişmekte, kesintili uygulandığında ise bağımlılık gelişimi ortaya çıkmamakta, kesintili uygulamaya gabapentin eklenmesi uygulama sona erdikten sonra da kaygı giderici etkinin sürmesini sağlamaktadır. Ayrıca daha önce diazepam yoksunluğu çalışmalarında kaygı düzeyi belirlemek için kullanılmayan süslenme testi bu tip çalışmalar için uygun bir test olarak görülmektedir. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diazepam is used frequently as an anxiolytic and tranquilizer drug. But, its ability to cause physical dependence is a major problem in medical practice. Therefore, development of physical dependence and prevention of withdrawal symptoms of diazepam has been researched intensively. Diazepam withdrawal syndrome includes anxiety, insomnia, weight loss, autonomic signs and convulsions in experimental animals as well as in human. In diazepam dependence studies, diazepam is given continuously in different ways and periods. Since continuous drug administration facilitates dependence, it can be suggested that interrupted administration may prevent the development of diazepam dependence. But, this administration needs an additional drug usage on days which diazepam is not given to keep anxiolytic effect. Gabapentin, a new antiepileptic drug, has anxiolytic effect and can reverse alcohol withdrawal syndrome signs. Since cross dependence exists between alcohol and diazepam, gabapentin may prevent development of diazepam withdrawal. In this study, interrupted diazepam administration was compared with continuous diazepam administration to evaluate their relation with dependence and also to observe the effect of gabapentin on development of dependence. With this regard, rats were grouped as control (olive oil), interrupted diazepam (15 mg/kg), interrupted diazepam (15 mg/kg)+gabapentin (50 mg/kg), olive oil+ gabapentin (50 mg/kg), olive oil and continuous diazepam (15mg/kg). Interrupted groups were given saline or gabapentin on days 5 th, 10 th, 15 th, 20 th, 25 th of 28 days of administration. Since using behavioral tests together can provide more accurate data to evaluate anxiety related with diazepam withdrawal syndrome in experimental animals, data from plus- maze, grooming and motor activity were evaluated together. According to the results from plus-maze and grooming, there was incresed anxiety level in animals which reflects an established withdrawal syndrome. Withdrawal syndrome did not develop in interrupted diazepam administrated animals. Gabapentin could not provide anxiolytic effect on 10 th day. As a result, as dependence developed in continuous diazepam administrated group, oppositly, interrupted diazepam administration prevented development of dependence and adding gabapentin to the interrupted drug administrated group provided prolonged anxiolytic effect in withdrawal 29days. Besides, since grooming data were consistent with plus-maze data, it can be suggested that grooming is a reliable test to evaluate diazepam withdrawal syndrome. 30