Çocukluk çağı preseptal ve orbital sellülitlerin klinik ve laboratuar bulguları ile tedavi yaklaşımlarının prognoz üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 124281
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEN SEÇMEER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ill ÖZET Orbita gerek yerleşimi, gerekse de komşulukları açısından enfeksiyona oldukça duyarlı bir anatomik yapıdır. Orbitanın ve oküler dokuların mikrobiyal enfeksiyonu ciddi oküler ve sistemik komplikasyonlara neden olur. Preseptal sellülit orbital septumun önündeki boşluğun enflamasyonuna verilen isimdir. Orbital sellülit ise orbitanın hem preseptal, hem de postseptal bölgesini kapsar. Bu araştırmada Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi'ne Ocak 1991 ile Aralık 2003 tarihleri arasında başvuran ve preseptal sellülit veya orbital sellülit tanısı ile hastaneye yatırılarak izlenen hastaların retrospektif olarak klinik bulguları, laboratuvar bulguları, tedavileri ve izlem sonuçları değerlendirildi. Bu araştırma ile preseptal ve orbital enfeksiyonlar için prognoz hakkında erken dönemde yönlendirici faktörlerin ve akut faz reaktanlarının ayırıcı tanıdaki yerinin belirlenmesi, orbital enfeksiyonların demografik özelliklerini ve mevsimsel dağılımlarını incelemesi amaçlandı. Araştırmamızda preseptal veya orbital sellülit tanısı alan 139 hastanın bilgileri retrospektif olarak incelendi.hastaların 51 'i (% 36,7)kız, 88'i(% 63,3)erkek ve kız/erkek oranı 0.57 idi. Hastaların en küçüğü 3 günlük ve en büyüğü 16 yaşında olup, bu grubun yaş ortalaması (ortalama ± standart sapma ) 5.7 ± 4 yıldı. Orbital sellülitli vakaların ortalama lökosit sayısının,ortalama kantitatif C reaktif protein düzeyinin ve ortalama eritrosit sedimentasyonun hızının karşılaştırıldığında daha yüksek bulunduğu görüldü. Orbital bilgisayarlı tomografinin özellikle de orbital sellülit vakalarının tümünde pozitif bulgular gösterirdi. Sonuç olarak klinik bulgularla beraber yüksek ateşin, lenf nodu tutulumu ve akut faz reaktanlardaki yükselme preseptal sellülitle karşılaştırıldığında orbital sellülitte daha fazla olmaktadır. Bu yüzden bu şikayetlerle gelen hastalarda orbital sellülit mutlaka düşünülmelidir. Orbital BT ise daha çok orbital sellülit teşhisinde yararlı olup, orbital sellülitten şüphelenilen hastalarda çekilmelidir. ¦tf.rt«sB^^ »Buaaa» ti**»**
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The orbit is very sensitive to the infections due to its location and the anatomic structures near to it. The infections of the orbit and ocular structures can result in serious and systemic complications. Preseptal cellulitis is the inflamation of the region in front of the orbital septum. Orbital cellulitis is the infection of both preseptal and postseptal cellulitis. In this study,the clinical features, laborotary results,treatment and the outcome of the patients with preseptal and orbital cellulitis, who ara hospitalized during the period between 1991 December and 2003 January. In this study we aim to determine the factors which can be helpful to decidethe prognosis and, to determine the role of acute phase reactants in differential diagnosis and also to investigate the demographic properties and seasonal distrubition. In our study, the datas of 139 patients with preseptal and orbital cellulitis arae retrospectively investigated. Fifty one patients are girls (36,7%), 88(63,3%) are males and the ratio of girl/boy is 0.57 the youngest patient is a 3 -days old and the oldest one is 16 years old, the average age(mean ± standart deviation) is 5.7 ± 4 years old. When compared with preseptal cellulitis, the white blood cell count, erythrocyte sedimentation rate and C-reactive protein levels are significantly higher in orbital cellulitis. The orbital computerized tomography of all orbital cellulitis patients had shown the disease,but this rate wsa lower in preseptal cellulitis. The duration of hospitization is 5,20 ±2,175 days for preseptal cellulitis and 16,60 ±9,033 days for orbital cellulitis. Higher fever, lymphadenopathy and increase in acute phase reactants with the clinical features are seen in orbital cellulitis compared to preseptal cellulitis. Thus in the patients with these features, orbital cellulitis sholud be kept in mind.. Orbital CT can be helpful in these patients.the early diagnosis and treatment is important for preventing the complications of orbital infections.