Deneysel hipertansif hayvan modelinde crataegus tanacetifolia ekstresinin kan basıncı, damar duvarı ve lipid profili üzerine etkileri
- Tez No: 124287
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNİYE BİRMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Crataegus (alıç) bitki türlerinin, deneysel ve klinik çalışmalarda pozitif inotrop, antiaritmik, antihipertansif ve koroner kan akımını artırıcı etkileri olduğu gösterilmiştir. Tez çalışmamızda; kardiyovasküler sistem üzerine olumlu etkileri olduğu bilinen ve Anadolu'da yetişen endemik bir Crataegus türü olan Crataegus tanacetifolia'nın etkilerini incelemeyi amaçladık. Bu amaçla Wistar albino sıçanlara içme suyunda 4 hafta süreyle NOS inhibitörü olan L-NAME 0,5 g/L uygulanarak deneysel hipertansiyon oluşturuldu. Crataegus tanacetifoliahm etkilerini araştırdığımız gruplara, Crataegus tanacetifolia yaprak ekstresi (100 mg/kg/gün) ve içeriğinde bulunan bir flavonoid olan hiperozit (6 mg/kg/gün), L-NAME ile birlikte uygulandı. Tüm deney gruplarının tail-cuff metodu ile haftalık kan basıncı takibi yapıldı ve 4. haftada femoral arter kanülasyonuyla direk kan basınçları ölçüldü. Deney gruplarında kan basıncı, lipid profili ve damar duvarı değişiklikleri incelendi. Elde ettiğimiz bulgulara göre Crataegus tanacetifolia yaprak ekstresinin ve özellikle hiperozitin L-NAME ile birlikte kullanıldığı halde arteriyel kan basıncı artışını önlediği görüldü. Plazma lipid düzeyleri bakımından total kolesterol, trigliserit, HDL- Kolesterol, LDL-Kolesterol düzeyleri ve HDL-Kolesterol/Total Kolesterol oranı Crataegus ekstresi uygulanan grupta L-NAME grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu. Koroner damarların histopatolojik incelemesinde ise L-NAME'nin neden olduğu damar duvar kalınlığı artışı, lümen daralması, miyokardda yer yer görülen parankim nekrozları ve fibrozis bulgularının bitki ekstresi ve hiperozit uygulanan gruplarda belirgin olarak önlendiği görüldü. Crataegus tanacetifolia bitki ekstresi ile yürütülen tez çalışmamızda, ekstrenin ve özellikle hiperozit fraksiyonunun, kardiyovasküler sistem üzerine olumlu etkilerinin bulunduğu tespit edildi. Crataegus tanacetifolia biyoaktiviteleri ve etki mekanizması üzerinde daha ayrıntılı çalışmalar yapılması gerektiği sonucuna varıldı. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been shown in experimental and clinical studies that Crataegus (Hawthorn) plant species have positive inotropic, antiarrhythmic, antihypertensive effects and that they increase coronary circulation. In our thesis study, we aimed to analyze the effects of Crataegus tanacetifolia, an endemic Crataegus species that is found in Anatolia which is known to have positive effects on the cardiovascular system. For this aim, we created experimental hypertension in Wistar albino rats by administering a NOS inhibitor, L-NAME, 0,5 g/L in the drinking water, for 4 weeks. In the groups where we analyzed the effects of Crataegus tanacetifolia, the leaf extracts of Crataegus tanacetifolia (100 mg/kg/day) and hyperoside (6 mg/kg/day), a flavanoid found in Crataegus, were administered in combination with L-NAME. In all experimental groups weekly arterial blood pressures were measured with the tail-cuff method and in week 4 direct arterial blood pressure measurements were taken by a catheter inserted into the femoral artery. Changes in blood pressure, lipid levels and structure of arterial wall were analyzed in experimental groups. Our findings showed that when the leaf extracts of Crataegus tanacetifolia and especially the hyperoside were used in combination with L-NAME, the rise in arterial blood pressure was prevented. From the viewpoint of the plasma lipid levels, total cholesterol, triglyceride, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol and HDL-cholesterol/total cholesterol levels were significantly lower in the Crataegus extract group compared to the L-NAME group. In the histopathological analysis of the coronary arteries, it was observed that the increase in artery wall thickness and narrowing of the lumen, scattered parenchyma necrosis and fibrosis in the myocardium caused by L-NAME were significantly prevented in both the plant extract and the hyperoside groups. As a result; in our thesis study, carried out with Crataegus tanacetifolia plant extract, it has been shown that the plant, especially the hyperoside fraction, has beneficial effects on the cardiovascular system and that more detailed studies are needed. 45