Yetişkin sıçanlarda yeni bir deneysel tip 2 diyabetik model üzerinde çalışmalar: Torasik aortada pioglitazon ile insülin etkileşimi
Studies on a new experimental type 2 diabetes model in adult rats: İnteractions between pioglitazone and insulin in thoracic aorta
- Tez No: 158349
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
71 ÖZET Yetişkin Sıçanlarda Yeni Bir Deneysel Tip2 Diyabetik Model Üzerinde Çalışmalar: Torasik Aortada Pioglitazon ile Insulin Etkileşimi Bu tez çalışmasında yeni geliştirilmiş, yetişkin sıçanlarda uygulanabilen bir tip 2 diyabet modeli oluşturularak 16 hafta sonunda alınan torasik aortalarda insülin (İNS) ile tiyazolidindion grubu yeni ilaç pioglitazon (PlO) un vazodepresör etkinlik açısından sinerjik olarak etkileşip etkileşmedikleri araştırılmıştır. Diyabet, yetişkin Wistar sıçanlara ardışık olarak, 20 dk ara ile, 230 mg / kg nikotinamid (NA) ve 65 mg / kg STZ, i.p., uygulanımı ile gerçekleştirilmiştir. Sıçanlarda ılımlı stabil hiperglisemi oluşmuş ( tokluk: KON, 109 ± 7 vs. D, 202 ± 9 mg/dl, n:10, p.05). Öte yandan, oral glukoz tolerans testi süresince uyarılmış İNS düzeyleri kontrollerinkinden dramatik olarak daha az bulunmuştur. Bu modelde hiperinsülinemi gelişmediğinden, oysa klinikte tip 2 diyabetin en önemli özelliklerinden birinin hiperinsülinemi olmasından yola çıkılarak, bir grup diyabetik sıçan da 14 hafta boyunca yüksek doz eksojen İNS (iQ lU/kg/gün) ile tedavi edilerek hiperinsülinemik yapılmış ve bu grup hayvan üzerinde de benzer çalışmalar gerçekleştirilmiştir. 16 hafta sonunda diyabetik hayvanların kan basınçları değişmezken, İNS tedavili grubunkiler anlamlı olarak artmıştır (KON, 125 ± 8vs.D-lNStedavili,159±10mmHg,n:5,p
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY Studies on a New Experimental Type 2 Diabetes Model in Adult Rats: Interactions Between Pioglitazone and Insulin in Thoracic aorta In this study, we examined a new type 2 experimental model of diabetes in adult rats and we investigated whether pioglitazone (PIO), a new antidiabetic thiazolidinedione drug, directly augments the vasodepressor effect of insulin (INS) in endothelium-denuded aortic rings, in vitro. Diabetes was induced by combined i.p. injection of STZ (65 mg/kg) and nicotinamide (NA) (230 mg/kg) in male adult, Wistar rats. The rate showed moderate and stable hyperglycemia ( fed: CON, 109 ± 7 vs. D, 202 ± 9 mg/dl, n: 10, p.05). On the other hand, INS concentrations were dramatically lower during the oral glucose tolerance test. Blood pressure values were similar between the groups. Because the rats were not hyperinsulinemic, and since hyperinsulinemia is an important feature of clinical type 2 diabetes, one group of diabetic animals were treated with high dose of exogenous INS (20 IU/kg/day) for 14 weeks. The blood pressure values were increased significantly in this group (CON, 125 ± 8 vs.