İnsan glioblastoma multiforme primer hücre kültüründe ve sıçan C6 gliom modelinde, tibolon ve medroksi progesteron asetat (MPA) tedavisi
Tibolon and medroxy pregesterone acetate treatment on the primary human glioblastoma cell culture and on the rat C 6 malignant glioma model
- Tez No: 124292
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT İMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Glioblastoma multiformenin kompleks etyopatogenezinin hücresel ve moleküler düzeyde anlaşılması, radikal cerrahi rezeksiyon ve radyoterapi sonrasi alternatif yeni tedavi seçeneklerinin uygulanmasını mümkün kılacaktır. Çalışmamızda, özellikle son yıllarda tümör biyolojisi ve genetiğiyle ilgili yapılan çalışmalar gözönüne alınarak, GBM hücrelerinin diferansiyasyonunu arttıracağını ve anti-proliferatif etkiye sahip olduğunu düşündüğümüz bir östrojen reseptör agonisti olan tibolon ve hücre döngüsünde rolü olan siklin D faktörü üzerinden etki göstererek, tümör hücrelerinin artış hızım yavaşlatacağım düşündüğümüz medroksi progesteron asetat (MP A), insan primer glioblastoma multiforme hücrelerinde ve sıçan C6 gliom hücreleri üzerinde denenmiştir. Sıçan C6 gliom hücreleri ve primer insan GBM hücreleri, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji Laboratuvarmda ekilerek, tek sıralı (monolayer) hücre kültürleri elde edilmiş ve her kuyucuğa 500.000 tümör hücresi ekilerek, bu kuyucuklara tibolon ve MPA'in 0.1, 1, 10 ve 100 mg/mFlık dozları üçer defa uygulanmış ve kalan hücre sayılan hemositometrik kamera ile sayılarak tesbit edilmiştir. Yapılan biyoistatistiksel analiz sonucu, tibolonun her dozunun kontrol grubuna göre, insan glioblastom hücre sayışım anlamlı olarak azalttığı ve doz-kalan hücre sayısı arasında cok anlamlı bir korelasyon olduğu gösterildi (p=0.006). Ayrıca, tibolonun sıçan C6 glioma hücreleri üzerinde benzer bir etkiye sahip olmadığı gösterildi. Çalışmamızda denenen diğer bir drog olan MPA'mn ise, insan glioblastoma hücrelerinde ve sıçan C6 glioma hücreleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir anti-proliferatif etkiye sahip olmadığı görüldü. Sonuç olarak insan glioblastoma hücreleri üzerinde anlamlı anti-proliferatif etkisi in- vitro çalışmada saptanan tibolon'un etkinliğinin in- vivo çalışmalarla da denenmesi gereklidir. Bu çalışmalar ile sistemik ve/veya cerrahi rezeksiyon sonrası intrakaviter uygulama olanağının 49araştırılması, glioblastoma multiforme tedavisinde yeni bir pencere açılmasına yardımcı olabilir. 50
Özet (Çeviri)
TIBOLON AND MEDROXY PROGESTERONE ACETATE TREATMENT ON THE PRIMARY HUMAN GLIOBLASTOMA CELL CULTURE AND ON THE RAT C6 MALIGNANT GLIOMA MODEL INTRODUCTION ; Advances in understanding the complex molecular and cellular mechanisms leading to glioblastoma multiforme formation will eventually make new and innovative alternative treatment options to emerge in the near future. In our study, in the light of the recent advances in tumor biology and genetics, we hypothesized that tibolon, and medroxy progesterone acetate (MP A) may have an anti-proliferative effect on the human primary glioblastoma cells and on the rat C6 malignant glioma cell lines. MATERIALS AND METHODS: Human primary glioblastoma cells were acquired perioperatively from the patients aged between 45-69 years old, diagnosed as glioblastoma multiforme, and the dignosis was confirmed by using the immunohistochemical assays. Human glioblastoma cells and rat C6 malignant glioma cells were cultivated and after having monolayer cells cultures, tibolon and MPA were applied in wells, each containing 500.000 tumor cells. Tweny-four hours after drug-tumor cell interaction has occured, number of cells in each well is counted and each trial is repeated for three times for the doses of 0.1mg/ml, lmg/ml, 10 mg/ml and 100 mg/ml of tibolon and MPA. RESULTS; Tibolon has significantly decreased the number of human glioblastoma cells at every dose, ranging from 0.1-100 mg/ml and a strong correlation between the increasing doses of tibolon and the number of residual tumor cells is shown. (p=0.006) This anti proliferative effect of tibolon was not observed against rat C6 malignant glioma cells. Furthermore, we investigated that MPA did not have an statistically significant anti proliferative effect against human glioblastoma cells and rat C6 malignant glioma cells. 51CONCLUSION: Anti-proliferative effect of tibolon on human glioblastoma cells still needs to be proven by in vivo studies. Tibolon may be an alternative treatment option systemically and/or intracavitary after tumor resection and neurosurgeons should play a major role in the investigation of effectiveness and applicability of tibolon in living human subjects. 52