Yeni non-steroid anti-inflamatuar ilaç türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve insan glioblastoma hattında anti-kanser potansiyellerinin değerlendirilmesi
Synthesis , characterization of novel non-steroidal anti-inflammatory drugs and evaluation of their anti-cancer potentials in human glioblastoma cell line
  1. Tez No: 427828
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TÜRKEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Glioblastoma multiforme (GBM) tüm primer beyin kanserlerinin dörtte birini oluşturan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından grade IV olarak sınıflandırılan ölümcül bir kanserdir. GBM tedavisi günümüzde halen kısıtlı ve hastaların yaşam süresi kısadır. Bu yüzden yeni tedavi yaklaşımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada NSAİİ (Ibuprofen, Naproksen ve Flurbiprofen) türevlerinın sentezlenmesi ve U-87 MG insan GBM hücre kültüründe yeni sentezlenen bazı NSAİİ türevlerinin in vitro sitolojik etkileri araştırmak amaçlanmıştır. Deneylerde 9 farklı NSAİİ türevi bileşik 3,125; 6,25; 12,5; 25; 50 ve 100 g/ml konsantrasyonlarında U-87 MG insan GBM hücre kültüründe 48 saat süresince denenmiş ve MTT testi ile hücre canlılığı belirlenmiştir. Ardından LDH testi ile membran bütünlüğü araştırılmıştır. Elde edilen değerlere göre NSAİİ türevlerinin U-87 MG insan GBM'de kontrol grubu ile karşılaştırıldığında konsantrasyona bağlı olarak sitotoksik etki gösterdiği bulunmuştur. Yeni sentezlenen NSAİİ türevlerinin U-87 MG insan GBM hücreleri üzerindeki sitotoksik ve anti-kanser etkileri ilk defa bu çalışma ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma Multiforme (GBM) is one of the most malignant brain tumors classified as grade IV by WHO (World Health Organization) accounts for one in four of all primary brain tumors. The treatment options of GBM is so limited and the median survival is still short. Thus, new treatment approaches are necessary to prolong this limited life time. In this study we aimed to synthesize new NSAID prodrugs (Ibuprofen, Naproxen ve Flurbiprofen) and investigate in vitro cytotoxic effects of these NSAID prodrugs on U-87 MG human GBM cell line. U-87 MG GBM cell cultures were treated with 9 different NSAIDs (3,125; 6,25; 12,5; 25; 50 ve 100 g/ml) for 48 hours, Cell viability was investigated with MTT assay. Then, membran integrity was determined with LDH assay. According to the our results NSAID prodrugs exhibited dose dependent cytotoxic effects on U-87 MG GBM cell line when compared with the control group. The cytotoxic and anti-cancer effects of novel NSAID prodrugs on U-87 MG human GBM cell line were investigated for the first time.