Obstruktif uyku apne hipopne sendromlu hastalarda 8 haftalık nokturnal CPAP tedavisinin insülin direnci, serum leptin ve lipid konsantrasyonları üzerine etkisi
- Tez No: 124305
- Danışmanlar: PROF.DR. TURHAN ECE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
7. ÖZET OUAHS'nun kardiyovasküler ve serebrovasküler morbidite artışıyla ilişkili olduğu bilinmektedir. OUAHS'lu hastaların bir çoğunda santral obezite ve metabolik sendromun (hiperinsülinemi, glukoz intoleransı, dislipidemi, santral obezite ve hipertansiyonun birlikteliği) diğer özelliklerinin var olduğu gözlenmiştir. Metabolik sendromu oluşturan faktörler insülin direnci sendromu olarak da bilinmekte ve vasküler hastalıklar için bağımsız birer risk faktörü olarak bildirilmektedirler. OUAHS hastalığın tedavisi ve komplikasyonlarının önlenmesinde en etkili yöntem nazal maske ile uygulanan CPAP (continous positive airway pressure) tedavisidir. Bu çalışmadaki amacımız OUAHS hastalarda 8 haftalık nokturnal CPAP tedavisinin vasküler hastalıklar için bağımsız birer risk faktörü olan insülin direnci, lipid profili ve leptin üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Uyku Laboratuvarına gündüz aşırı uykululuk ve gürültülü horlama gibi OUAHS yakınmaları ile başvuran, polisomnografik inceleme yapılarak orta-ağır şiddet obstruktif uyku apne hipopne sendromu tanısı alan (AHI>15) ve CPAP ile tedavi endikasyonu konmuş, çalışmaya katılmayı kabul eden 44 hasta alındı, insülin direnci HOMA-IR (Homeostasis Model of Assesment yöntemi ile), lipid profili (TG, Total Kolesterol, HDL, LDL ve VLDL) ve ELİSA yöntemi ile leptin ölçümleri yapılarak 8 haftalık CPAP tedavisi sonrası tüm parametrelerin kontrolleri yapıldı. 8 haftalık tedavi izlemi esnasında CPAP kompliyansı tam olmayan 13 hasta çalışma dışında bırakıldı. Çalışma öncesi değerler ile çalışma sonrası değerler karşılaştırıldığında VKİ'nde anlamlı bir fark saptanmadı. Hastaların günlük yaşam kalitesini yansıtan Epworth gündüz uykululuk skorunun anlamlı şekilde düştüğü tespit edildi. HOMA-IR metoduyla insülin direncini hesaplamada kullanılan çalışma öncesi ve sonrası ortalama glukoz ve ortalama insülin değerlerine bakıldığında istatiksel olarak anlamlı fark olmamasına karşın ortalama glukoz seviyesinin hafif düşme gösterirken ortalama insülin seviyesinin hafif arttığı göze çarpmaktaydı. İnsülin direnci, insülin sensitivitesi ve (3 hücre rezervi değerleri karşılaştırıldığında insülin direnci ve insülin sensitivitesinde istatistiksel olarak anlamlılık olmadığı görüldü. Ancak (3 hücre rezervinde anlamlı artış olduğu (insülin sekresyon kapasitesinde artış) saptandı. Çalışma öncesinde hastaların serum leptin seviyesi ortalama değeri 26,11 ± 19,21 ng/ml iken çalışma sonrasında anlamlı olarak azalarak 21,28 ± 14,88 ng/dl olduğu 50saptandı. Hastaların lipid profili incelendiğinde çalışma sonrasında Trigiiserid, HDL ve VLDL değerlerinde öncesine göre fark olmadığı tespit edildi. Ancak kardiyovasküler hastalıklar açısından artışları risk faktörü olarak değerlendirilen serum total kolesterol ve LDL değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı düşüş olduğu tespit edildi. Sonuç olarak çalışmamızın sonuçları 8 haftalık nokturnal CPAP tedavisinin VKİ'de değişiklik olmaksızın serum leptin, total kolesterol ve LDL kolesterol seviyelerini anlamlı olarak düşürürken insülin direnci, HDL kolesterol, TG ve VLDL kolesterol seviyeleri üzerine etkisiz kaldığını göstermiştir. Nokturnal CPAP tedavisinin erken etkilerini görmek için 8 hafta yeterli bir süre olmakla beraber uzun dönem etkilerini görebilmek için daha uzun periodların değerlendirildiği çalışmalara ihtiyaç vardır. 51
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Obstructive sleep apnea (OSA) is associated with increased cardiovasculer and cerebrovasculer morbidity. It is also recognized that many subjects with OSA have central obesity and other features of metabolic syndrome, which is most widely accepted as being comprised of huperinsulinemia, glucose intolerance, dyslipidemia, central obesity, and hypertension. These factors in the netabolic syndrome, also known as the insulin resistance syndrome, have been establised as independent risk factors of cardiovasculer disease. The most effective therapy for OSA is CPAP(continous positive airway pressure) therapy with nasal mask which also provides from cardiovasculer risks. The aim of this study is to evaluate whether nocturnal CPAP therapy has any effect on insulin resistance, leptin and lipid levels after 8 weeks therapy period. Forty four patients were included in the studyb who applied to Istanbul University Istanbul Medical Faculty Sleep Laboratory with complaints of snoring and daytime sleepiness, had a diagnose of moderate or severe OSA (AHI > 15) according to overnight sleep study (polisomnography ) and refered to CPAP therapy. All patients gave inform concent before study. Insuline resistance was calculated by HOMA (Homeostasis Model of Assesment) and serum lipid concentrations and leptin concentrations (ELISA method) were measured. After 8 weeks CPAP therapy period all parameters were repeated. During the therapy period 13 patients were excluded because of poor compliance. When the results before and after study are compared, there was no significant change in BMI (p=0.710).