Türkiye'de ve Avrupa Topluluğu'na entegrasyon durumunda turizm politikası
  1. Tez No: 12438
  2. Yazar: ŞEFİKA BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Çalışmanın kapsamını turizm sektörü ile Türkiye ve Avrupa Topluluğu'nun turizm politikası oluşturmaktadır. Turizm, gelişmekte olan ülkelerde diğer ülkelere göre yeni bir olaydır ve kısa bir zaman süresinde önemli sayılabilecek bir derecede gelişme göstermiştir. Bunda, turizmin zorunlu bir ihtiyaç olarak görülmeye başlamasının yanısıra, iktisadi yönden sağladığı faydaların da büyük ölçüde etkisi olduğu açıktır. Bu durum, turizm sektörünün geliştirilmesini ekonomik büyüme için bir strateji olarak benimsetebilmekte ve turizm, ekonomik dengelerin düzenleyicisi olarak ülke ekonomisinde etkin olabilmektedir. Bundan dolayıdır ki planlı bir turizm politikasının belirlenmesi ve mevcut potansiyelin etkin kullanımı turizmin ekonomik bir gelişme aracı olarak kabul edilmesini sağlayabilecektir. Çalışmada turizmin iktisadi analizi ilk bölümde incelenmiş; Türkiye'de uygulanmakta olan turizm politikalarının kapsamı ve Beşinci Beş Yıllık Kalkınma Planı'nı içeren hedef, ilke ve politikaların plan sonu itibariyle ulaştığı mevcut durum ikinci bölümde ele alınmıştır. Son bölüm, Avrupa Topluluğu'nun turizm politikasını ve turizmin Topluluk içerisindeki iktisadi etkisini içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The content of this study is Tourism Sector and the Tourism Policy of Turkey and the European Community. Although, Tourism is a new sector in developing countries various improvements have been observed in a short time period. This is not only because the tourism has been thought as a compulsary need nowadays but also because it attains economic benefits to the country. That is why the improvement of the tourism sector can be used as a strategy for economic growth and can be a stabiliser of the economic equilibrium. Therefore a planned tourism policy and efficient use of the present tourism potential will make tourism a tool for economic development. In this study, the economic analysis of tourism takes places in Part I. Tourism Policies of Turkey, objectives and policies of Fifth Five Year Development Plan, and the present situation at the end of the Plan Period is studied in Part II. The last part consists the Tourism Policy of European Community and the economic effect of Tourism in the Community.