Toptancı bankacılık ve Türkiye uygulaması
- Tez No: 12439
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SENAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
& ÖZET İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra birçok ülkede, üretim ve gelir artışlarıyla birlikte dünya ticaret hacminin belirgin ölçülerde büyümesi, elektronik ve haberleşme teknolojilerinde yaşanılan önemli gelişmelerin bankacılık sektörüne uyarlanması ve euro-para piyasaları ile bankalararası para piyasalarının hızla genişlemesi gibi faktörler, finansal piyasaların en önemli kurumu olan bankaların büyüyen pazarlardan daha büyük oranlarda pay almak amacıyla yoğun bir rekabet ortamına girmelerine yol açmıştır. Bu çerçevede ekonomik hayatın canlanmasına bağlı olarak müşterilerin yeni hizmetler ve yeni finans tekniklerine ihtiyaç duydukları, diğer taraftan toptancı bankaların büyüyen pazarlardan daha büyük oranlarda pay almak ve müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hizmet geliştirilmesine ve yeni finans tekniklerine yöneldikleri görülmektedir. Toptancı para ve sermaye piyasalarında çalışan, hızlı karar alan, değişen ekonomik koşullara hemen uyum sağlayabilen, müşterilerin finansal problemlerine paketler halinde ve kısa zamanda çeşitli alternatif çözümler arayabilen büyük ölçüde uzman personel çalıştıran ve müşterileri ile çok yakın ilişkiler kuran toptancı bankalar; başta akreditif forfaiting, factoring gibi dış ticaret finansmanı işlemleri olmak üzere yatırım yönetimi, leasing, para ve sermaye piyasası işlemleri, şirket devir ve birleşmelerinde aracılık, proje finansmanı ve kıymetli maden ticareti gibi hizmetler sunmaktadırlar. Türkiye'de bankacılık 1980 yılına kadar mevduat toplamaya yönelik ve çok şubeli bir yapıda gelişmiştir. Ancak 24 Ocak 1980'den başlayarak uygulamaya konan dünya ekonomisi ile entegrasyona yönelik ekonomik politikaya bağlı olarak bir kısım Türk bankaları toptancı bankacılık yapmak üzere yeniden yapılanmaya giderken, toptancı piyasalarda iş yapmak üzere ülkeye hızlı bir yabancı banka akımı da başlamıştır. Bu bankalar özellikle hızlı bir enflasyon döneminde sermayenin yoğunlaşması nedeniyle bir kısım firmaların ölçeklerindeki büyümenin ve dış ticaret faaliyetlerindeki artışın11 etkisiyle oluşan toptancı piyasalarda kısa sürede yer edinmiş ve bankacılık sektöründe ağırlık kazanmışlardır. Ülkemizde toptancı bankacılığın gelişmesine yol açan en önemli faktörler başta 1980'den sonra uygulanan dışa açılma politikası olmak üzere bu politikanın devamı olan reel faiz politikası, sabit kur sisteminden dalgalı kur sistemine geçiş ve konvertibilite, sermaye piyasası ve bankalararası para piyasalarının kurulması gibi bazı ekonomik düzenlemeler ile banka kurulmasına ve yabancı bankaların şube açmasına izin verilmesi, bankacılıkta bilgisayar teknolojisinin kullanılmaya başlanması ve Avrupa Topluluğuna giriş başvurusu gibi gelişmelerdir. Ülkemizdeki toptancı bankaların akreditif, leasing, factoring, forfaiting, proje finansmanı, kredi, menkul kıymet ihracı, yatırım yönetimi, şirket devir ve birleşmelerinde aracılık ve danışmanlık gibi hizmetler sundukları görülmekte 1990'lı yıllarda bu hizmetleri daha da geliştirecekleri ve diğer yeni finans tekniklerini de uygulamaya başlayacakları tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Banks which are the most important association in financial markets have been coming in strong competition environment to take greater share from growing markets because of the growth of world trade scale importantly, adaptation important development that made in electronic and communication to the banking sector and rapid expanding in euro-currency markets and interbank money markets together with production and income increase after the World War II in many countries. In this situation, it seems that the customers need new services and financial techniques due to active economic life and also the fact that wholesale banks direct service improvment and new financial techniques and meet their customer's needs to take greater share from growing markets. Wholesale banks working in wholesale money and capital markets, taking decision rapidly, adapting changing economic conditions at once, searching some kinds alternatif solution for customer's financial problems as a package and in a short time, being worked specialist personel mostly, and organizing close relationship with their customers offer some services in foreign trade financial operations, with highest priority, such as letter of credit, forfaiting, factoring and also invest management, leasing, currency and capital management, intermediary at company mergers and acquisitions, project finance, and precious ore trading. Banking developed in a structure which had many branches and collecting deposit until 1980 in Turkey. In connection with, however, the economic policy which has been practising after January 24, 1980 and has been intending the integration with world economy, a rapid banking raid began from abroad to Turkey to work at wholesale markets while some Turkish banks were reorganized to make wholesale banking. These banks have taken up an important position in a short time in wholesale marketsIV which have oceured by the effection growth of some firms scale and increase in foreign trade operations because of the capital intensity at a inflation term and they have possessed an important position in banking sector. Some of the most important factors which have caused improvment of wholesale banking in our country are policy of opening, with highest priority, abroad which has been practising after 1980 and some of the economic regulations which have been continued openning policy such as positive intereset policy, transition from fixed exchange rate system to floating exchange rate system and convertibility, to establish up capital and interbank money markets and also permission to set up bank and to open branch to the foreign banks, to begin to use computer technology in banking and to apply to the European Community for full membership. It seems that the wholesale banks in our country offer some services such as letter of credit, leasing, factoring, forfaiting, project finance, credit, issuing of securities, invest management, making intermediary and advisor at mergers and acquisitions. It is estimated that the wholesale banks will be improved these services and will begin to practice new financial techniques.