Deneysel tipografinin görsel iletişime katkısı
The Effect of experimental thypography on visual communication
  1. Tez No: 124597
  2. Yazar: ÇAĞLAR OKUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVİM SELAMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU DENEYSEL TİPOGRAFİNİN GÖRSEL İLETİŞİME ETKİSİ Çağlar OKUR Grafik Ana Sanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman:Yrd.Doç. Sevim Selamet Teknolojinin gelişimine paralel olarak hızlı iletişime duyulan ihtiyaç beraberinde mümkün olduğu kadar kolay anlaşılır bir ifade tarzına olan talebi arttırmıştır. Artık eski tarz tipografi kuralları günümüzde tasarımcının karşısına çıkan güncel tasarım problem lerini çözümlemede yetersiz kalmaktadır. Harflerle iletişimin amacı, bir mesajı veya fikri en etkili bir biçimde tek başlarına ya da diğer grafik öğelerle birlikte kullanarak aktarmaktır. Bu yüzden, tipografik kuralların geçerlilikleri sorgulanmalı ve onların öte sine geçilebilmelidir. Bunu yaparken kelime ve imaj arasındaki ilişkiler araştırılarak, görsel iletişimin sınırlarının genişlemesi sağlanabilir. Bu yöntemle yapılan denemeler, tasarımcıların tipografik araçların ötesinde, öğretici, şaşırtıcı ve eğlendirici keşifler yap masını sağlar.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The need for easy and quick communication has brought the demand of a clear expres sion manner, parallel to the progress in technology. Since then, the old manner of typo graphic principles have been inadequate to analyze and solve the contemporary design problems that the designers face with. The aim of the communication through the letters is to forward a message or an idea by the most effective way, used individually or togeth er with the graphic elements. By the same token the typographic principles need to be demolished and interrogated to make a further progress. Meanwhile, the abundance of visual communiceton can be expanded, investigating the relations between words and images. The experiments done by this method ensure the designers to receive surprising, exciting and expressive inventions, exceeding the typographic elements.