Gölge oyunu ve animasyon canlandırma tekniklerinin eş zamanlı ve ortak bir sahnede uygulanması
Simultaneous applications of shadowplay and animation techniques on joint stage
- Tez No: 124598
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FETHİ KABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU GÖLGE OYUNU VE ANİMASYON CANLANDIRMA TEKNİKLERİNİN EŞZAMANLI VE ORTAK BİR SAHNEDE UYGULAMASI F. Nihan Şen Animasyon (Çizgi Film) Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2003 Danışman: Yrd. Doç. Fethi Kaba Bu çalışmanın temelinde aşağıdaki ön koşullar bulunmaktadır:. Sergileme anlayışlarında izleyici yönetmen ve tasarımcı açısından yeni bakış açılarına ihtiyaç duyulur.. Gölge oyunu ve animasyon kökenlerini dinsel ritüllerden ve arkasından teatral etkinliklerden aldıklarından iki tekniğin birleşimi bir tiyatro sahnesinde uygulanır. Animasyon ve gölge oyunu farklı kodlarla düzenlenen ve sunulan, temeli aynı olan iki gösterim biçimidir. Birbirinden farklı kodların bir arada sergilenmesi sahneleme anlayışlarında izleyici yönetmen ve tasarımcı açısından yeni bakış açılarına duyulan gereksinime verilebilecek yanıtlardan birisidir. Birinci bölümde; genel olarak insanın tanrı kavramını oluşturması toplumsal sorunların kalıcılığı sağlamak için mitlere aktarması ve ritüellere dönüştürmesi antropolojinin üç ana tanımıyla birlikte açıklanır. Doğu ve Batı toplumlarının inanç paralelinde birey tanımlarını oluşturmaya başlamaları, inançların içinde ve bağımsız olarak -animasyon ve gölge oyununun başlangıcı olan Şamainzme- ve samanlığa değinilir. İkinci bölümde; gölge kavramının temellendirilmesi, bir gösterim biçimi olarak Avrupa ve Asya'daki yeri araştırılır. Batı sergileme mantığının, birey kavramına yüklenen anlamının getirisiyle hızlanan teknik ilerleme; 1900 Terle ivme kazanan akımların paralelinde tiyatroda yeni arayışlar, animasyon ve gölge oyununun daha önce yapılmış çeşitli örnekleri üzerinde durulur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SIMULTANEOUS APPLICATION OF SHADOWPLAY AND ANIMATION TECHNIQUES ON A JOINT STAGE F.NihanŞen Animasyon (Çizgi Film) Anasanat Dah Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2003 Danışman: Yrd Doç. Fethi Kaba. This study is based on the following assumptions:. Peribrmanee requires new points of view for the audience, the director and the designer. As both shadowplay and animation have their roots in, first, religious rituals, and second, theatral activities, the application of the combination of the two techniques is displayed on a theater stage. Animation and shadowplay are two display forms having the same foundation, but organized and performed with different codes. The joint display of different codes might be one answer to the need of a new point of view for the observer, the director and the designer to the concept of staging. In the first section, the formation of the god concept by man, the translation of community problems into myths to ensure permanency, and their turning into rituals are explained generally, along with the three main descriptions of anthropology. In both Eastern and Western cultures, the definition of the individual in parallelism to religious beliefs reaches back to shamanism, which is also the beginning of animation and shadowplay. In the second section, the concept of shadowplay, and its place in Europe and Asia as a display form is studied. Technical developements that speeded up with the advent of the Western display concepts and the increased meaning of the concept of individualism, the new search in theater in conjunction with the new trends of the 1900s, and various previous examples of animation and shadowplay are mentioned. In the conclusion section, it is explained that the need and inclination of two communities that are the“others”according to each other, for the display forms of each other, arises from the fact that their viewpoints are (»mplementary.