Uluslararası muhasebe standartlarının gelişmekte olan ülkelerde uygulanabilirliği ve kabul görmüşlüğü: Türkiye üzerine bir araştırma
Applicability and acceptancy of international accounting standards in developing in countries: A study on Turkey
  1. Tez No: 124610
  2. Yazar: AHMET AĞCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ ULUSLARARASI MUHASEBE STANDARTLARININ GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE UYGULANABİLİRLİĞİ VE KABUL GÖRMÜŞLÜĞÜ: TÜRKİYE ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ahmet AĞCA İşletme Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2003 Danışman: Prof. Dr. Davut AYDIN Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu (IASC) tarafından oluşturulan muhasebe standartlarının (IAS), gelişmekte olan ülkelerde bir muhasebe standardı oluşturma stratejisi olarak uygulanabilirliği çeşitli açılardan tartışılmaktadır. Bu tartışmalarda en çok üzerinde durulan nokta, IASC in yüksek nitelikli standartlarının gelişmekte olan ülkelere uygun olup olmadığıdır. Bu çalışmada, gelişmekte olan bir ülke pozisyonundaki Türkiye'de Uluslararası Muhasebe Standartları' nın uygulanabilirliği konusu aşağıdaki sorulara cevap verilerek değerlendirilmek istenilmiştir; ¦ Uluslararası Muhasebe Standartları (IAS) hangi muhasebe ihtiyacına cevap vermek için oluşturulmuştur ve amaçlan nelerdir? ¦ IAS'lann uygulanabilmesi için ideal çevre nasıl olmalıdır? ¦ Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye'nin muhasebe ihtiyaçları nelerdir? ¦ IAS'lar, Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap verebilir mi? ¦ Türkiye IAS'lann uygulanabilmesi ideal kabul edilebilecek bir çevreye sahip midir? Çalışma, yukarıdaki soruların teorik cevaplarını bulmaya dönük çabalara ilave olarak Uluslararası Muhasebe Standartlarının Türkiye'de kabul görmüşlüğünü tespit etmek için Türk sermaye piyasalarında denetimle yetkili denetim firmaları üzerinde yapılan bir anket çalışması ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The applicability of International Accounting Standards (IAS) formed by International Accounting Standards Committee (IASC) in developing countries as a standard setting strategy has been discussed from different points of view. The main point stressed in those arguments is that the relevance of the IASC's high-calibre standards to developing countries. In this study, applicabilty of International Accounting Standards in Turkey, which is in a“developing country”position, is tried to evaluate by answering following questions; ¦ What accounting needs are the IAS designed to satisfy and what are the objectives of those standards? ¦ How should be the ideal environment in order for International Accounting Standards(IASs) to be applied? ¦ What are the accounting needs of Turkey, as a developing country? ¦ Could IASs satisfy Turkey's accounting needs? ¦ Does Turkey have the environment that could be accepted as ideal, in order for IAS to be applied? In addition with the efforts aiming to find the theoretical answers of questions given above, the study is supported by a survey applied to audit firms authorized in Turkish capital markets, to reveal the acceptability of International Accounting Standards in Turkey.