Roma borçlar Hukukunda sorumluluk ve günümüz hukukuna etkileri
Liability in Roman Law of obligations and its effects in contemporary law
- Tez No: 124614
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NADİ GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ROMA BORÇLAR HUKUKUNDA SORUMLULUK VE GÜNÜMÜZ HUKUKUNA ETKİLERİ Elvan SÜTKEN Özel Hukuk Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2003 Danışman: Doç. Dr. A. Nadi GÜNAL Hukukun her alanında karşılaşılabilen sorumluluk konusu, borç ilişkilerinin önemli ve vazgeçilmez bir unsurudur. Bu çalışmamızda, esasen kapsamlı bir konu olan sorumluluk konusu, özellikle kusur kavramı açısından incelenmiştir. Bu şekilde sınırlandırılan sorumluluk konusu, Roma Hukukuna göre ele alınmış ve Roma Hukukunun günümüze olan etkilerine yeri geldikçe değinilmeye çalışılmıştır. Tezimizin birinci bölümünde önce, sorumluluk kavramıyla yakından ilişkisi olan borç kavramı, Roma Borçlar Hukuku kaynaklardan edinilen bilgiler ışığında değerlendirilmiştir. Bu kaynaklara göre Roma Hukukunda sorumluluk kavramının başlangıçtaki görünümü hakkında bilgi verilmiştir. Borç ilişkilerini ortaya çıkaran hukukî olaylar çeşitli kaynaklara göre sınıflandırıldıktan sonra, borç ilişkisi doğuran en eski sözleşmenin temeli olan nexum incelenmiştir. Daha sonra, kronolojik olarak çeşitli dönemlerde hakim olan sorumluluk ilkeleri değerlendirilmiş ve en sonunda günümüz hukukundaki durum anlatılmıştır. Tezimizin ikinci bölümünde, Roma Hukukunda kusursuz sorumluluk ve kusura dayanan sorumluluk ilkeleri incelenmiştir. Önce, kusursuz sorumluluk kavramı açıklanmış ve kusursuz sorumluluğun özel halleri değerlendirilmiştir. Daha sonra kusura dayanan sorumluluk ilkesi kavram olarak incelenmiş, kusurun tanımı, varlığının saptanması, ağırlık derecesine göre sınıflandırılması yapılmıştır. Sorumluluk türleri de açıklandıktan sonra en sonunda sorumluluktan kurtulabilmenin şartlarına değinilerek çalışma sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT LIABILITY IN ROMAN LAW OF OBLIGATIONS AND ITS EFFECTS IN CONTEMPORARY LAW Elvan SÜTKEN Department of Private Law Anadolu University Social Sciences Institute, August 2003 Advisor: Assc. Prof. A. Nadi GÜNAL Liability, which is a subject that we can encounter in most of the fields of law is an important and indispensable element of the law of obligations. While liability is in principle a comprehensive subject, it has in our study been especially examined with regard to the term, culpa. Limited in this way, the subject of liability has been analyzed with regard to Roman Law and the effects of Roman Law on contemporary law has also been mentioned. In the first part of our thesis, the term obligation, which is closely related with the term liability is evaluated according to the knowledge that is gained from the Roman Law sources. The original form of the term liability has been explained according to these sources. After the legal events that bring forth the relations concerning obligations are classified according to various sources, nexum, which is known as the bases of the primitive contract is also examined. Subsequently, the principles of liability are evaluated chronologically and finally, the contemporary situation is also mentioned. In the second part of the thesis, the objective and the subjective liability in Roman Law are examined. At first, the term objective liability is explained and its special situations are evaluated. Subsequently, subjective liability is examined as a term and culpa is defined, its existence determined and it is classified according to its importance. After the explanation of the kinds of subjective liability, the conditions of exclusion clauses are mentioned and the study is concluded.