Madencilik faaliyetleri ve çevresel maliyetler
Mining and environmental cost
  1. Tez No: 124613
  2. Yazar: BELGİN BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İşletme, Environmental Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ OZU MADENCİLİK FAALİYETLERİ VE ÇEVRESEL MALİYETLER BELGİN BOLAT İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül, 2003 Danışman: Prof. Dr. Melih ERDOĞAN Yirmi birinci yüzyılın başı itibariyle geldiğimiz noktada, ülkemizin istenilen ekonomik gelişmişlik düzeyine ulaştığını söyleyebilmek güçtür. Ekonomideki bu yetersizlik, sanayileşmenin önünde büyük bir engel olarak durmaktadır. Bu engel sanayileşme için kaçınılmaz olarak gerekli olan bilim ve teknoloji politikalarının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Araştırma-Geliştirme faaliyetleri yerine teknoloji transferi tercih edilmekte, teknolojik bilgi birikimli işgücüne ve kaliteye önem verilmemektedir. Böyle bir yapıdan en fazla zarar gören sektörlerin başında sanayi sektörüne hammadde sağlayan madencilik sektörü gelmektedir. Sanayinin hammadde ve enerji ihtiyacım karşılayabilmesi için, maden kaynaklarının bulundukları doğal ortamdan alınarak tüketicinin hizmetine sunulması gerekmektedir. Madenciliğin arama aşamasından, son aşama mamul madde üretimine dek gerçekleşen tüm faaliyetler doğa ile iç içedir.Bu süreç içinde çevresel etkilerin görülmesi son derece kaçınılmazdır. Günümüz teknolojisiyle yeraltındaki madenlerin yerkabuğuna zarar verilmeden çıkartılması mümkün olamamaktadır. Madencilik faaliyetlerinde, çevresel etkiler kaçınılmaz olarak gerçekleşmekte ve yüksek çevresel maliyetlere ulaşılmaktadır. Madencilik faaliyetlerinde çevre dostu teknik ve teknolojilerden faydalanarak söz konusu çevreye olan olumsuz etkileri azaltmak ve önlemek mümkün olabilmektedir. Madencilik faaliyetlerine ilişkin çevresel etkilerin yönetimi için katlanılan çevresel maliyetlerin, söz konusu mamul veya süreçlere dağıtılmasıyla, mevcut muhasebe sistemine entegrasyonu sağlanabilmektedir. Böylelikle mali tabloların doğru ve güvenilir bilgiler üretmesiyle, bu mali tabloları analiz eden ilgili kişi ve kuruluşlarınyanıltılmaması, gelecekle ilgili doğru yatırım ve işletme kararlarının alınabilmesi gibi bir çok amaca ulaşılabilmektedir. Bu çalışmada; Etibor A.Ş. Kırka Bor İşletmesinde çevresel etkiler saptanarak, çevresel maliyetler hesaplanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT It is hardly possible to talk about the fact that Turkey has reached to the desired economical developmental level in the recent century. Insufficiency in the economy has built a big obstacle for industrialisation. This obstacle has resulted from the lack of sufficient scientific technological policies. Instead of research for improvement, technology transfer is preferred and labour work with technical equipment and quality are highly neglected. Mining sector which supplies raw material to the industry has been greatly suffering because of this transfer. In order to supply raw material and energy for industry, it is necessary to transfer mining sources form their natural environment to the customers service. All the activities of mining starting from searching to the production of the material are related to the nature. It is inevitable to come across with environmental factors during this process. It is not possible to extract underground mine without damaging the crust of the earth with today's technology. Decreasing and preventing negative environmental effects would be possible only by using environmentally- friendly mining methods & techniques. The environmental cost might be integrated to the present accountancy system of the mentioned product or the processes. By doing so, it is possible to achieve different aims such as having correct and reliable financial information; analysing this information accurately without misguiding the related people and institution so that they could be enabled to invest and administer efficiently. This study aims to identify the environmental effects in Etibor A.Ş. Kırka Bor Industry and account environmental cost.