Kurumsal kimliğin web (küresel iletişim ağı) ortamlarına adaptasyon süreci
- Tez No: 124733
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARSLAN ÖZBİÇER, YRD. DOÇ. DR. NEDİM DAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Kurumsal kimlik olgusu; günümüzün yeni dijital ortamlarında da kurum ve kuruluşlar için hayati bir konudur. Bu tezin ana teması olan WEB (World Wide Web); bir dijital ortam çeşidi olup, 1990'lı yılların başında, İsviçre'deki Avrupa Partikül Fiziği Laboratuarlarında ( CERN ) bir akademik çalışma olarak geliştirilmiştir. 2000'li yıllara gelindiğinde; WEB ortamında kurum ve kuruluşların başarılı olarak mevcudiyetlerini sürdürebilmeleri için hedef kitlelerine; kim olduklarını, WEB ortamında bulunma sebeplerini, yani neyi arz ettiklerini doğru bir şekilde aktarıyor olmalarının gerekliliği fark edilmiştir. Bu iletişimi sağlamanın da yolu, doğru bir kurumsal kimlik hazırlama sürecinden geçmektedir. Bu süreç; herhangi bir kurum yada kuruluş için, mevcut olan kurumsal kimliğin yeniden yapılandırılarak WEB ortamına aktarılması ile mümkündür. Bu aktarımda yakalanacak başarı sadece bir dizi görsel kural değil, aynı zamanda içerik (content), iletişim biçimi (comunication style) etkileşim çeşidi (interaction type), kurumsal kültür ve davranış şekilleri üzerinde alınacak köklü kararların sonucu olacaktır. Bu kararların oluşturulması ve tanımları, sadece WEB ortamları için yoktan var edilen malzemeler olmayıp, var olan veya oluşturulması planlanan kurumsal kimliğin temellerinin, WEB ortamın yüksek iletişim performansına uygun olarak biçimlendirilmiş halidir.“Eski dünya”ve“yeni dünya”olarak adlandırılabilecek birbirinden farklı bu iki ortamın birbiri ile olan ilişkilerini ve etkileşimlerini açıkça anlayabilmek için; kurumsal kimliğin tanımı, tarihçesi, karşımıza çıkan VIIfarklı yansımaları ve bütün bunların“yeni dünya”adlandırılan WEB ortamı ile karşılaştırması yapılmaktadır. Çeşitli örnekler ile desteklenen bu tez çalışmasında, eski; yani WEB öncesindeki iletişim yöntemlerini kullanan bir firmanın, kurumsal kimliğini bu yeni ortama nasıl aktarılabileceği anlatılıp, takip eden bölümlerde ise, bu aktarım esnasında izlenmesi gereken metodlar, uyulması faydalı olan kurallar ve kaçınılması gereken noktalar anlatılmaktadır. VIII
Özet (Çeviri)
ABSRACT Today, the reflection of the“Corporate Identity”on new digital platforms is a vital issue for every company. The success gained in defining the standards for the classic means, must be reformed according to the new rules created by diverse users of digital ambients like World Wide Web services. The success of transferring the Corporate Identity to these WEB ambients, depends on not only making graphical adaptations but having a well-prepared content structure, defining the communication style with the users and having the correct decisions in the means of interaction as well. The materials for these WEB ambients come from the filtration and reformation of the existing Corporate Identity data with using the decisions taken according to the high comunication performance of the new WEB ambients. In order to explain the interaction and the differences between the“Classical Environment”and the“WEB Ambient”, the following pages also contain the definition, history and different types of reflections of Corporate Identity. With the help some case studies for explaining the“adaptation of classical Corporate Identity to WEB ambients”, the methods and some major rules are being explained. IX