Oditoryumlarda akustik önlemler ve çoklu kullanım
Accoustical precautions and milti purpose usage of auditorums
- Tez No: 418
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUTBUL KAYILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Çiğdem YÜCEL (M.S.) Gazi üniversitesi Een Bilimleri Enstitüsü ANKARA, ŞUBAT 1987 Günümüzde toplumsal yapxnm hızlı değişimi, gelişimi; gösteri sanatlarının çeşitliliği, yeni boyutlar kazan ması sonucu tek amaçlı oditoryum yapımı ve işletmesi akıl cı çözüm olamamaktadır. Bu nedenle oditoryumların çoklu kullanımının olabilirliği araştırılmıştır. Amaç; oditoryumlarla ilgili mimari parametreler ile akustik tasarım prensipleri ve yeni gelişmekte olan çoklu kullanıma sahip oditoryumların kuramsal uygulamaya yöne lik problemlerinin tanımlanmasını ve literatür yeter sizliği sonucu uygun olmayan yapılaşmanın önlenebilme- sini sağlamak ve konuyla ilgili olarak mimarlara yar dımcı olabilmektir. -iii-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ACOUSTICAL PRECAUTIONS AND MILTI PURPOSE USAGE OF AUDITORIUMS Çiğdem YÜCEL (M.S.) Gazi üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ANKARA, ŞUBAT 1987 At a present day, as a result of rapid changes and developments of social structure and variety in demonstrative arts together with their newly gained dimensions, constructing auditoriums just for a single function can not be considered as a rational solution. In this thesis due to lack of literature on this subject; the main goal is definition of architecturel parameters within the acoustic design principles and applicability of theoritical problems on newly developing mult i purpose auditoriums; in order to assist the architects interested with the subject and also to prevent constructions of improper buildings. -iv-