Different conceptions of Jewish and Palestinian natıonhood: The question of Palestine viewed through ethnic, religious and political identities in conflict
Yahudi ve Filistinli milliyetlerinin farklı tanımlamaları: Filistin sorununun çatışan etnik, dini ve siyasi kimlikler açısından gözlenmesi
- Tez No: 124866
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY GÖKSU ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Filistin sorunu geçtiğimiz yüzyıl boyunca uluslararası ilişkilerin önemli bir konusu olmuş ve hala sorunun taraflarınca kalıcı ve yapıcı bir çözüm sağlanamamıştır. Bir toprak meselesi olarak ortaya çıkışını takiben Filistin sorunu, Yahudi ve Filistin taraflarının yüzleştikleri karşıtlarının farklı etnik köken, kültür ve dinin mensubu olmalarım kavramasıyla derinleşmiştir. Birbirlerine karşı verdikleri mücadele içinde tutundukların etnik, dini ve siyasi kimlikler, Yahudilerin ve Filistinlilerin bölgede varolma stratejilerim derinden etkilemiştir. Buna ek olarak, bu varoluş mücadelesi süresince, her iki taraf soruna farklı perspektiflerden yaklaşan çeşitli siyasi kimlikler geliştirmiştir. Böylece, süreç boyunca, Filistin sorunu Yahudi ve Filistinlilerin etnik, dini ve siyasi kimliklerini kavrama ve sürdürme biçimiyle iç içe seyretmiştir. Yahudi etnik kimliği Yahudilerin kendilerinin Filistinlilerden ayrı bir etnik grup teşkil etmelerini idrak etmeleriyle gelişmiş ve etnik kökenlerini sorgularken, çoğunluğu göçmen bir toplum olan israil Yahudilerinin kendi aralarında Aşkenazim ve Sefardim olarak iki ayrı etnik gruba bölünmelerine yol açmıştır. Aşkenazi terimi Avrupa kökenli Yahudileri tanımlarken, Sefardim terimi İspanya kökenli Yahudileri belirtir. Ancak günümüzde Sefardim terimi Aşkenazi olmayan tüm Yahudileri belirten ve çoğunlukla Doğu Yahudileriyle eş anlamlı kullanılan bir hale gelmiştir. Bu iki grup arasındaki kültürel farklılıklar israil Yahudilerinin topraksal köken bazlı bir etnik bölünmeye gitmesine yol açmıştır. Sefardilere oranla daha kültürlü ve eğitimli olan Aşkenazlar İsrail' i kuran kuşak olmuş ve nispeten daha yüksek bir sosyal statü edinmişlerdir. Aşkenazlarca hor görülen Sefardiler Yahudiliklerini ispatlamakla uğraşmış ve bu süreçte Filistinlilere karşı genelde sert bir tutum izlemişlerdir.Yahudi dini kimliği de bu süreç içinde, İsrail Yahudileri arasındaki ortodoks-laik çatışmasının ulusal alandan uluslararası alana taşınmasıyla gelişmiştir. Laik Yahudiler Arap dünyasına ve Filistinlilere karşı nispeten daha ılımlı ve hoşgörülü bir tutum sergilerken, Ortodoks ve aşırı Ortodoks Yahudi grupları dini söylemlere dayanan şahince bir politika izlemişlerdir. İsrail ulusal siyaseti israil Yahudileri için, çoğunluğunun kendilerini Filistin meselesine daha ılımlı ve uzlaşmacı bir yaklaşım gösteren merkez sağ veya merkez sol siyasi kimliklerle; giderek artan bir kesiminin de Filistinlilere karşı şahince ve tutucu politikalar izleyen radikal siyasi kimliklerle tanımladığı siyasi kimlikler sağlamak konusunda aracı olmuştur. Filistin tarafında, Filistinli kitlelerin topraksal bölünmesine bağlı olarak bir Filistinli etnik kimliğinin geliştirilmesi Yahudilerinki kadar başarılı olamamıştır. Komşu Arap ülkelerde yaşayan Filistinliler çoğunlukla bu ülkelerin sosyo-politik hayatlarına dahil olmuş ve bir nevi Filistin meselesinden izole olmuşken; Batı Şeria ve Gazze Şeridi' nde yaşayan Filistinliler Filistin davasının asıl mücadelecileri ve temsilcileri olmaya devam etmişlerdir. İsrail' de yaşayan Filistinliler İsrail vatandaşlığından yaralanarak ve İsrail' in sosyal, siyasi ve ekonomik meselelerine katılırken, aynı zamanda Filistin milliyetinin bir parçasını teşkil ettMerinin bilincinde olarak bir kimlik ikilemi yaşamışlardır. Filistinliler aynı zamanda kendi aralarında Müslüman bir çoğunluk ve Hristiyan bir azınlık teşkil etmeleri itibariyle bir dini bölünmeden de olumsuz etkilenmişlerdir. Müslüman Filistinliler arasında İslam kimliğinin yükselişine laik-milliyetçi ve Hristiyan Filistinli gruplar tarafından şüpheyle bakılmıştır. Gelecekte kurulacak bir Filistin devletinde İslamcı grupların tasavvur edilebilir etkisi diğer grupları rahatsız etmektedir.Siyasi kimlikler teşkil etmeleri açısından Filistinliler genel olarak milliyetçi ve sosyalist-bazlı olmak üzere iki ayrı gruptan etkilenmişlerdir. Günümüzde, sosyalist bazlı grupların siyasi popülerliği ve etkisi azalmaktadır. Yahudi ve Filistinlilerden başka, Filistin sorununda önemli rol oynayan başka kimlik grupları da mevcuttur. Bunlar, İsrail' de yaşayan ve etnik kimlikler oluşturan Çerkez ve Bedevi, ve dini bir kimlik oluşturan Dürzi topluluklarıdır. Bu gruplar İsrail devletinin kuruluşundan beri İsrailli Yahudilerle ittifak kurmuş ve Filistinlere karşı İsrail ordusunda savaşmışlardır. İsraillilerle olan müttefik pozisyonlarım hala sürdürmektedirler. Filistin sorunu toprak paylaşımı ve siyasi meşruiyet mücadelesinin yam sıra Filistinli ve Yahudi kimliklerinin çatışma sürecini içermiştir. Bu süreç boyunca iki toplum içinde farklı alt kimliklerin gelişimi de sorunun farklı perspektiflerde kavraması ve tepki göstermesi şeklinde katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The question of Palestine has been a significant subject of international relations during the past century and yet, a permanent and constructive solution has not been achieved by the parties to the question. Following its emergence as a territorial issue, the question of Palestine has been deepened as both the Jewish and Palestinian parties realized that the opponents they were facing were people of different ethnicities, cultures and religions. Jews and Palestinians based their strategies of survival in the region on these identity factors, whereby they sought to preserve their ethnic and religious identities of their own to ensure mobilization among their communities while confronting with the other side. In addition, during this search for survival, both sides developed various political identities, each approaching the issue from a different perspective. Thus, during the process, the question of Palestine has evolved in accordance with the perceptions of Jewish and Palestinian identities on ethnic, religious and political dimensions. Jewish ethnic identity in Israel developed through their self-perception in terms of constituting an ethnic group different from that of the Palestinians, and while questioning their ethnic make-up, Israeli Jews, as of constituting mostly an immigrant community, have experienced an ethnic division among themselves as the Ashkenazim and the Sephardim. The term Ashkenazim denotes the Jews of Western European origin, whereas Sephardim denotes the Jews of Spain. However, today the term Sephardim is used to denote all Jews who are not Ashkenazim, mostly as a synonym for Oriental Jews coming from the Eastern regions of the world. The cultural differences between these two groups marked the main ethnic division of Israeli Jews based on their territorial history. The Ashkenazim, as of being more educated and sophisticated when compared to the Sephardim, became the founding generation of Israel and have enjoyeda relatively higher social status. The Sephardim, ignored by the Ashkenazim, were preoccupied with proving their Jewishness and during this process, they generally developed a harsh attitude towards the Palestinians. Jewish religious identity also evolved through this process, whereby the secular- Orthodox cleavage among the Israeli Jews have been extended from the national to the international arena. While Secular Jews displayed a relatively moderate and tolerant attitude towards the Arab world and the Palestinians, Orthodox and ultra-Orthodox Jewish groups pursued a hawkish policy towards them based on religious references. Israeli national politics served as means to develop political identities for the Israeli Jews, whereby most of the Jews identified themselves with whether center left or center right political positions with a moderate and reconciliatory approach towards the Palestine issue; and a growing number of them have identified themselves through radical political attitudes, pursuing hawkish and fundamentalist policies against the Palestinians. On the Palestinian side, the development of a core Palestinian ethnic identity could not become as integral as that of the Jews due to the territorial seperation of the Palestinian masses. The Palestinians living in the neighboring Arab countries mostly integrated into the socio-political lives of these countries and became somehow isolated from the issue; while the Palestinians living in West Bank and the Gaza Strip continued to perform as the real activists and representatives of the Palestine case. On the other hand, the Palestinians living in Israel, while enjoying Israeli citizenship and contributing to its social, political and economic affairs, have experienced a dilemma of identity facing the reality that they constituted a part of Palestinian nationality. Palestinians also suffered from the religious disunity among themselves, with a Muslim majority and a Christian minority. The rise of Islamic identity among theMuslim Palestinians has been viewed in suspicion by the secular-nationalist Palestinians and by Christian Palestinians as well. The considerable influence of the former in a future Palestinian state troubles the latter groups. In terms of constituting political identities, Palestinians have been influenced by two main groups, the nationalists and the socialist-based groups. Recently, the political popularity and influence of the latter has been diminishing. Apart from Jewish and Palestinian sides, there are other communities with different ethnic and religious identities playing an important role in the question of Palestine. These are the Circassian and Bedouin communities in Israel with distinct ethnic identities and the Druze community with a specific religious identity. These groups have been allied with the Israeli Jews since the establishment of the State of Israel and have served in the Israeli army against the Palestinians. They still preserve their allied position with the Israelis. The question of Palestine, in addition to land sharing and political legitimacy, has also involved the process of conflict between Jewish and Palestinian identities. During this process, the development of different sub-identities within both communities has affected the question in terms of the parties perceiving and responding to it in different perspectives.