Social movements and pact making in Eastern European transitions to democracy; the case of Poland
Doğu Avrupa demokratik geçişlerinde sosyal hareketler ve pakt yapımı; Polanya örneği
  1. Tez No: 124976
  2. Yazar: ESRA ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. GÜL SOSAY, DOÇ. DR. MİNE EDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
KISA ÖZET Bu çalışma, sosyal hareketlerin pakt yapmadaki rolü sorusuna cevap aramaktadır. Demokratikleşmenin pakt yapma sürecine odaklanmak önemlidir çünkü demokratik olmayan rejimlerden demokratik rejimlere pakt yapılarak gerçekleştirilen geçişler, demokrasinin ortaya çıkması noktasında en başarılı geçişler olma eğilimini göstermektedir. Bu çalışmada, demokratikleşme sürecinin izlenen yola bağlılığını göz önüne alarak, demokrasiye giden farklı yollar olduğunu ve bunların arasında pakt yapmanın demokrasi için en uygunu olduğunu göstermeye çalıştım. Geçiş süreci üstünde odaklanarak, rejim ve muhalefet aktörlerinin stratejik etkileşimlerinin pakt yapmayı sağladığını gösterdim. Sosyal hareketlerin geçiş sürecinde muhalefet olarak varolabileceklerini ve bu şekilde paktın önemli birer müzakere partnerleri haline gelebileceklerini iddia ettim. Bu yüzden, bu çalışma, geçişler literatüründe varolan ve sosyal hareketlerin pakt yapmayı engellediği tezine karşıt olarak, sosyal hareketlerin pakt yapma sürecine katkı sağladıklarını gösterir. Bu çalışmayla, sosyal hareketleri pakt yapmanın bir aktörü olarak gündeme getirmeye çalıştım. Sosyal hareketlerin geçiş sürecine, ya süreci pakt müzakerelerine doğru iterek yada pakt yapmanın partnerleri olma yoluyla katkı sağladığını gösterdim. Polonya örneği, sosyal hareketlerin pakt yapma sürecinde son derece etkili olabilecekleri gerçeğini desteklemiştir. Sonuç olarak, bu çalışma pakt yapma alanının, muhalefet sosyal hareketlerim de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Social movements and Pact making in Eastern European Transitions to Democracy: The Case of Poland by Esra Alagöz This study is looking for an answer to the question of the role of social movements in pact making. Since pacted transitions from nondemocratic to democratic regimes tend to be the most successful ones in terms of bringing about democracy, it is important to focus on the pact making process of democratization. By taking the path dependency of the democratization process into account, I have tried to show in this study that there are different paths to democracy among which pact making is the most viable one for democracy. By focusing on the transition process itself, I have indicated that the strategic interactions of regime and opposition actors made pact making possible. I have argued that social movements could stand as an opposition during the transition process and, in this way, became the credible negotiating partners of the pact making. Thus, in contrast to a thesis in the transitions literature that the social movements prevent pact making, this study shows that social movements can contribute to the pact making process. Through this study, I attempted to bring social movements as one of the actors of the pact making. I have indicated that social movements contributed to the transition process either through pushing the process toward pact negotiations or through being the partners of the pact making. Poland case approved the fact that social movements can be very effective during the pact making process. Consequently, this study has shown that the scope of pact making should be enlarged so as to include opposition social movements.