Ottoman Kırklareli and its Hinterland in the 19th century
19. yüzyılda Osmanlı Kırklarelisi ve onun hinterlandı
- Tez No: 124979
- Danışmanlar: DR. MELTEM TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma Kırkkilise ve hinterlandının 1801- 1902 yıllan arasında ekonomik yapılanmasını ele almaktadır. Buna bağıntılı olarak bölgenin İstanbul için önemi üzerinde durulur. Çalışma ağırlıklı olarak Arşiv Belgelerine dayanmaktadır. Çalışma dört bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, İstanbul'a odun- kömür sağlayan bölgenin analizi yapılır. İkinci bölüm de, Osmanlı madencilik sistemine bağlı olarak bölgenin demir üretim merkezi olan Samakocuk anlatılır. Üçüncü bölümde bağcılığa ayrılır. Bölgedeki bağcılığın Kırkkilise ve hinterlandı için önemi üzerinde durulur. Son kısım 19. yüzyılda bölgenin ticaretini geliştirme çabalan anlatılır.
Özet (Çeviri)
Ottoman Kırklareli and its Hinterland in the 19th Century by Lale Uçan The present study seeks to explore the economic position of Kirkkilise between 1801 and 1902. Connected to this, the importance of the region for Istanbul is questioned. The study is based on the Ottoman State Archives. It is divided into four chapters. Chapter one is an attempt to analyze the position of Kirkkilise that supplied Istanbul with coal and wood. Chapter two examines Samakocuk which was the iron processing center of the region. It also provides a general picture of Ottoman mining system. Chapter three examines viticulture. This section aims to investigate the significance of viticulture in the economy of Kirkkilise and its hinterland. In the last part, attempts at improving the trade of the region in the nineteenth century are discussed.