British perspectives on Ottoman architecture and design 1851-1914
İngiliz bakış açısıyla Osmanlı mimarisi ve tasarımı, 1851-1914
- Tez No: 124980
- Danışmanlar: DR. PAOLO GİRARDELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET İngiliz Bakış Açısıyla Osmanlı Mimarisi ve Tasarımı, 1851-1914 Mineko Sato Bu çalışmanın amacı, zamanın egemen eleştirel yöntem ve mimari kültürü ışığında Osmanlı mimarisi vç tasarımını İngiliz, bakışı, anlatımı ve değerlendirmesi açısından incelemektir. Bu çalışmada da gösterildiği gibi, önceki yüzyıllara göre 19. yüzyıl boyunca mimari eleştiri alanında uzmanlık daha gelişmiş ve Avrupalı olmayan ülkelerin tasarım ve mimari tarzlarının gerçek uygulamaları daha sık denenmiştir. Çalışmanın sonucu olarak görülmektedir ki, Doğu-İslami ve Osmanlı görsel sanallarına İngiliz yaklaşımı, sanatçıların ve yazarların bireysel görüşlerine ve örgülerine bağlı olarak, her zaman tekdüze ve yekpare olmadığı gibi siyasi ve toplumsal koşullardan, hem İngiliz hem de Osmanlı İmparatorluğunu etkileyen dünya düzenindeki değişim ve gelişmelerden kaynaklanan öğeleri de içeren etkileşimler farklı olmuştur. Özel durumlarla ilgili çalışmalar başka bir araştırma nedeniyle gerekecektir.
Özet (Çeviri)
Abstract British Perspectives on Ottoman Architecture and Design, 1851 - 1914 by Mineko Sato This study attempts to examine British ways of viewing, depicting and evaluating Ottoman architecture and design in the light of prevailing methodology of criticism and architectural culture of the period. As shown in the study, during the nineteenth century, the expertise in the field of architectural criticism was more developed and the actual application of design and architectural styles of non-European countries were experimented more frequently than in the previous centuries. As a result of the study, it emerges that British approaches to the Oriental/Islamic and Ottoman visual arts were not always uniform and monolithic, depending on the individual views and backgrounds of the artists and writers, and the interactions were also variable as they involved factors derived from the political and social situations, changes and development of the world order, affecting both Britain and the Ottoman Empire. About specific cases, further studies will be required on another occasions of research. IV