Yakın Türk tarihinin önemli siyasi ve askeri şahsiyeti Fevzi Çakmak
An Out standing political and military personality: Fevzi Çakmak
- Tez No: 125182
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti Balkan Savaşlarının ardından 1. Dünya Savaşı'na girmiş, değişik cephelerde savaşarak çok sayıda asker ve toprak kaybetmişti. Savaş sonrası imzalanan Sevr Antlaşması, Türk milletini yok sayarak esir bırakma zihniyetinin bir ürünüdür. Mustafa Kemal Atatürk,ulusunun gücüne dayanarak ülkesini istila edip halkım esir bırakmak isteyen îtilaf devletlerine karşı kurtuluş savaşım başlatmıştır. Mücadeleyi başlattığı günlerden itibaren Mustafa Kemal Atatürk'e kendisine yardımcı olmuş pekçok silah arkadaşı olmuştur. Bu silah arkadaşlarından biri olan Fevzi Çakmak milli mücadeleye sonradan katılanlardan biri olsa bile sonraki süreçte Mustafa Kemal'in yanından ayrılmamış, önemli görevler yapmıştır. Fevzi Çakmak, Kurtuluş Savaşında Erkan-ı Harbiye-i Umumiye Reisliği, Milli Müdafaa Vekiliği ve İcra Vekilleri Heyeti Başkanlığı görevlerini üstlenerek Atatürk'ün yakın çalışma arkadaşı ve yardımcısı olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti 'nin ilk Genelkurmay Başkam olup bu görevinde aralıksız 22 yıl kalan Fevzi Çakmak, Atatürk'ün vefatından sonra tüm dünyanın içinde çalkalandığı ikinci Dünya Savaşında Türkiye'yi savaş dışında tutarak ülkeyi büyük bir tehlikeden kurtarmıştı. Mareşal, ordudan emekli olup ayrıldıktan sonra kendisine gelen milletvekilliği tekliflerine kayıtsız kalmış fakat bir süre sonra gelen ısrarlar sonunda politikaya girmişti. Politikaya listesinden bağımsız girdiği Demokrat Parti'de umduğunu bulamayan Fevzi Çakmak, daha sonra Millet Partisi ile yakınlaşarak bu partinin fahri başkanı olmuştur. Mareşal Fevzi Çakmak, siyasi çalışmalarını sürdürürken rahatsızlanmış, 2 kez ameliyat geçirmiş fakat sağlığına kavuşamayarak 10 Nisan 1950'de hayata veda etmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Just after the Balkans War, the Ottoman Empire found itself in the middle of the First World War. The emperorship battled in various sides and lost land and soldiers. The Serves Pact, which was signed after the war, disregarded and wanted to enslave the Turkish nation. Mustafa Kemal Atatürk, leaned the power of his nation and started a war against the invaders. Since the beginning of this struggle, many of his friends helped Mustafa Kemal Atatür. One of these people Fevzi Çakmak did not leave Mustafa Kemal until the end and took serious missions, although he was added to this struggle later. Fevzi Çakmak had been the President of General Staff, the Minister of Defence, the Prime Minister during the Liberation War and was very close friend of Atatürk. He was the Frist President of General Staff and had ben on duty for 22 years. After Atatürk' s death, he prevented Turkey from entering the Second World War. Fevzi Cakmak-known as the Field Marshal-, returned back all the offers for being a member of the parliament but accepted the offers after some time. He entered the politics as independent member from the Democrat Party. He was unfortunately disappointed. Then he became closer to The Nation's Party and became the Honorary President. He became ill during his political career and had operations two times. Unfortunately, he died on April, 10. 1950. II