Assos batı nekropolü 1988-1994 kazılarında bulunan pişmiş toprak heykelcikler
The Terracotta of the Assos west necropol found 1988-1994
- Tez No: 125183
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ABBASOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu doktora tezi, Troas bölgesi Assos kentinde, 1988 ve 1994 yılları arasında yapılan arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılan bir grup pişmiş toprak heykelcik üzerinde yoğunlaşır. Çalışmada, pişmiş toprak heykelcikler tipoloji, ikonografi, işlev, biçim ve tarihleme gibi birçok açıdan değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra, bu pişmiş toprak heykelciklerin Assos kentinde yerel olarak üretilip üretilmediği sorunu üzerinde de durulmuştur. Çalışmanın sonuçları Assos kazılarında bulunan pişmiş toprak heykelciklerin genellikle İ.Ö. 5. yüzyıl içinde yoğunlaştığını ve eserlerin içinde Rodos ithallerinin önemli yer tuttuğunu gösterir. Bu yüzden Rodos ithallerinin Assos pişmiş toprak endüstrisinin gelişmesinde etkili olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca, Assos'a özgün heykelcik tipleri de incelenen buluntu grubu içinde gözlemlenmiştir. Heykelcikler içerisinde tanrısal varlıklar olarak Kybele, Silen ve Nike en yaygın tipler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, pişmiş toprak heykelciklerin analizi Assos'da Kybele kültünün varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on a large group of terra cotta figurines that has been discovered during the archaeological excavations from 1988 to 1994 at Assos in the Troad. In this study, these terra cotta figurines are examined from various perspectives, including typology, sculptural style, iconography, functional characteristics, and dating. The question whether or not these figurines were manufactured locally or not has also been assessed by using available archaeological evidence. The analysis results of the terra cotta figurines from Assos demonstrated that most of the artifacts are from the fifth century BC and a certain quantity of the figurines appear to be a Rhodian imports. Thus it is assumed that Rhodian imports may have played certain role in the development of terra cotta industry at Assos. A group of figurine types appears to have been peculiar to the city of Assos and to have been manufactured locally. Cybele, Silenus, and Nike figurines are the most common types t^at have been found among the terra cotta assemblage. The evidence from the figurines is demonstrates the presence of Cybele cult in Assos.