Bireyin cezai sorumluluğu ve uluslararası mahkemeler: Nuremberg ve eski Yugoslavya uluslararası ceza mahkemelerinin karşılaştırılmalı incelenmesi
Individual criminal responsibility and international tribunals: Comparative examine of international criminal tribunals for Nuremberg and former Yugoslavia
  1. Tez No: 125185
  2. Yazar: ABDULEZELİ AZARKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF VERSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
öz Çalışmamızda ele alınan temel sorunlar, bireyin silahlı çatışmalarda işlediği uluslararası suçlar nedeniyle uluslararası sorumluluğunun bulunup bulunmadığı, devletin uluslararası sorumluluğunun yanında bireylerinde söz konusu sorumluluklarından dolayı bir uluslararası ceza mahkemesinde yargılanıp yargılanamayacağı, Nuremberg ve Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemelerinin nasıl bir kuruluş süreci sonucu kuruldukları ve mahkemelerin yapıları, bireyleri hangi suçlardan yargıladıkları, hangi hukuk kurallarını uyguladıkları ve uluslararası hukuka katkılarının neler olduğuna ilişkin sorunlardır. Bu bağlamda,çalışmamızı şöylece özetlememiz mümkündür: Bireylerin silahlı çatışmalarda işledikleri suçlar nedeniyle uluslararası sorumlulukları kabul edilerek, uluslararası mahkemelerde yargılanmışlardır. Bu yargılanmaları gerçekleştiren uluslararası mahkemelerinin başında da Nuremberg ve Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemeleri gelmektedir. Nuremberg ve Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemeleri, bireyleri, işledikleri uluslararası insancıl hukuk ihlallerinden dolayı yargılayan ad hoc uluslararası mahkemelerdir. Bu Mahkemeler, bireyleri dar anlamda savaş suçu, insanlığa karşı suçlar ve barışa karşı suçlardan dolayı yargılamışlardır. Mahkemelerin yargı yetkileri dahilindeki suçlara uyguladıkları temel hukuk kurallarının dayanağı şunlardır: 1899 ve 1907 La haye Sözleşmeleri, 1928 Briand-Kellogg Paktı hükümleri, 1929 Cenevre Sözleşmeleri, Nuremberg Şartı, 1948 Soykırım Sözleşmesi, 1949 Cenevre Sözleşmeleri ve 1977 Ek Protokolleri v.b. uluslararası insancıl hukuk kurallarım içeren uluslararası metinlerdir. Nuremberg ve Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemeleri, bireylere karşı ileri sürülen suç türlerinin belirlenmesi ve hukuki çerçevelerinin çizilmesi, kurulabilecek uluslararası ceza mahkemelerinde yargılanma usulünün oluşması, bir uluslararası ceza mahkemesinin kurulabileceği ve işleyebileceği konularında uluslararası hukuka katkıda bulunmuşlardır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main issues which have been dealt with in this study are the nature of the Nuremberg Tribunal and the International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia, their competence, the law applied in their judgments and to what extent they have contributed to the development of international law. When considering these issues, whether individual responsibility exists in international law in addition to the state responsibility, the historical process of individual criminal responsibility arising from crimes committed in the course of international armed conflicts and the developments in the law in this area have also been examined. It is possible to make a summary of the essence of this study: the Nuremberg Tribunal and the International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia are ad hoc tribunal having the competence to prosecute individuals for violations of international humanitarian law committed in an armed conflict. These Tribunals prosecuted individuals for crimes against humanity and peace. The following texts involving the rules of international humanitarian law have been applied in the cases before them:The Hague Conventions of 1899 and 1907; the provisions of Briand-Kellogg Pact of 1928; Geneva Conventions of 1929; Nuremberg Charter; Genocide Convention of 1948; Geneva Conventions of 1949 and the Additional Protocols of 1977. The Nuremberg Tribunal and the International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia have made important contributions to international law on the determination and framework of the types of crimes against individuals, on the model procedure for the future international criminal tribunals and on proving the possibility that an international criminal tribunal can be effectively established. IV