European Union's solutions to domain names on the internet
Avrupa Birliği'nin internet alan adlarına yönelik çözümleri
- Tez No: 125197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET İnternetin gelişmesiyle birlikte alan isimleri teknik özelliklerinden daha çok tanıtıcı fonksiyonlarıyla gündeme gelmişlerdir. Marka sahipleri markalarını daha önceleri geleneksel marka hukuku kuralları, haksız rekabet kurallarıyla koruya bilmekteyken günümüzde marka sahiplerini internet ortamında koruyabilecek kural lar yetersiz kalmıştır. Marka sahiplerinin internet ortamında haklarını korumak için hem ulusal hem de uluslararası alanda bir çok yenilikler yapılmıştır. Öncelikle Yeknesak Uyuşmazlık Çözüm Mekanizması bu yeniliklerin başında gelmektedir. Mevcut sistemde kabul edilen kurallar marka sahiplerini belli bir dereceye kadar koruyabilse de zamanla bu kurallar daha işler duruma gelmiştir. Avrupa Birliği ve Türkiye uluslararası alanda yapılan çalışmaları takip ederek kendi hukuk sistem lerini bu düzenlemelere uyumlaştırmaya çalışmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the Internet has been developed domain names have become more important not for their technical functions but also for their identification functions. In the past trademark owners protected their trademarks using traditional trade mark laws or unfair competition rules but now the protective meaures that protect trademark owner's rights in the cyberspace is insufficient. Many national and inter national improvements have been made to protect trademark owner's rights in the cyberspace. Uniform Dispute Resolution Mechanism is one of the leading improvements about this matter. The rules protect trademark owner's rights to some extent in the system but they have become more effective as the time pass es. European Union and Turkey follow these international improvements and try to implement them to their law systems.