Kemeraltı ticaretinde işportacılığın sosyolojik boyutları
  1. Tez No: 125201
  2. Yazar: VOLKAN YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
120 ÖZET Bu araştırmanın amacı“ işportacı”olarak nitelenen marjinal işler kapsamında değerlendirilen ;“ işportacılık”faaliyeti ile uğraşan kesimin.izmir metropolü, Kemeraltı Bölgesi örneğinde, içinde yer aldığı sosyal, ekonomik ilişkilerini, demografik özelliklerini ve kentlileşme tutumlarını incelemek, bilimsel öngörülerde bulunmak ve öneriler oluşturmaktır. Çalışma bölgesi olarak Kemeraltı'nın seçilme nedeni, bu bölgenin yüzyıllardır ticari bir alan olma özelliğinin yanı sıra, İzmir metropol yapısı içerisinde bu bölgede çok sayıda işportacının bulunuyor olması ve bu kesimin kendi aralarında geliştirmiş oldukları sosyal ve ticari ilişkilerin sosyoljik önem sergiliyor olmasıdır. Araştırmada gönüllülük esasına dayalı bir biçimde tesadüfi olarak Kemeraltı'nın değişik bölgelerinden seçilmiş yüz işportacı ile alanda ön denemesi yapılarak yeniden yapılandırılmış soru formu çerçevesinde görüşmeler yapılmış ve aşağıdaki bulgular tespit edilmiştir. İşportacıların yaklaşık yarıya yakın bir kesiminin İzmir doğumlu oldukları ancak, ebeveynlerinin İzmir çevresi il ve ilçelerden göç ederek İzmir'e yerleşmiş oldukları ortaya çıkmaktadır. Ayrıca işportacıların %60 lık bir kesiminin halen göç ettikleri yerler ile ilişkilerini sürdürdükleri görülmektedir. Buradan hareketle,“ kentlileşme ”sürecinin geniş bir zaman dilimine yayılan çok yönlü bir süreç olduğu görülmektedir. İşportacılık faaliyetinin, İzmir'e dışarıdan gelenlere akraba, hemşehri ve arkadaş yardımı ile edindirilmiş bir ticari faaliyet olduğu, göç süreci ve sonrasında da geleneksel ilişkilerin devam ettirildiği izlenmektedir, izmir doğumlu işportacıların genellikle daha önce mesleki beceri gerektirmeyen işlerle uğraştıktan sonra işportacılık yapmaya başladıkları görülmektedir. İşportacıların %60 lık bir kesiminin İzmir'e gelmeden önceki yaşamları ile şimdiki yaşamlarını karşılaştırdıklarında“daha kötü ”olarak nitelemektedirler. İşportacıların kentsel boş zaman faaliyetlerinin dışında yer aldıkları, genellikle hiçbir örgüte üye olmadıkları izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the present study is to investigate the social.economic relations and demogrphic features of“ street sellers”in Kemeraltı, İzmir and forming a scientific foresight about this distinct community. Kemeraltı was chosen for this research, because this area had been a main commercial area in Izmir for centuries which included a huge number of“street sellers ”and social and commercial connections between themselves have got a sociologic importance. A hundred“street sellers ”who had been chosen voluntarily were interwiewed by using a questionary form and following results were obtained. Almost half of them were borned in Izmir but their parents were immigrants from other towns and villages surronding Izmir. Additionaly 60 percent of whole group have still got close connections with this towns. So it can be said that urbanization is a complicated and multidirectional process which occurs in a long time period. Non-Izmir borned“street sellers”said that they found their positions as“street seller”by help of their friends, relatives and fellow-citizens. Also they preserved their contacts even long time after they immigrated to İzmir. İzmir borned ones generally had been working in some other jobs as non-qualified workers before they became street seller. When non-Izmir borned ones were asked to compare their life quality before and after they come to Izmir, sixty percent of them said "it's getting worse after they come. It was understood that the street sellers do not join to the spare time activities in the city, also they are not members of any civil organization.