Selçuk'ta kültür turizmi
Cultural tourism in Selçuk
  1. Tez No: 125202
  2. Yazar: CANAN PINAR ARINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE EMEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Özet Hızla değişen dünya koşulları içinde turizm anlayışı da değişmeye başlamış, son yıllardaki iletişim ve ulaşım araçlarındaki gelişmeler artık dinlenme ve eğlenme talebinin > anında değişik kültürleri görme, öğrenme.tanıma merakını körüklemiş ve bu yerleri gezip görme arzusu kültür turizmini doğurmuştur. Böylece yıllardır ağırlıklı olarak deniz - kum - güneş üçlüsüne bağlı olarak gelişen turizm faaliyetleri yeni eğilimlerle birlikte farklı türlere kaymaya başlamıştır. Turistlerin kültürel mirasa ilgileri sonucu gelişen kültür turizmi tarihsel yerlerin, müzelerin, kalıntıların, fuar ve festivallerin ziyaret edilmesiyle gelişmeye başlamıştır. Yıllardır dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Selçuk'ta turizmin nasıl bir gelişme süreci izlediği ve dolayısıyla kültür turizminin bu süreçte oynadığı rolü ortaya çıkarmak, bu gelişmelere zemin hazırlayıcı ortam özelliklerini belirlemek ve geliştirilebilecek turizm türlerinin belirlenmesi amacıyla yapılan ve“Selçuk'ta Kültür Turizmi”adını taşıyan bu yüksek lisans tezinde dolaylı ve doğrudan araştırma yöntemlerinden yararlanılmış ve konuyla ilgili kuramsal çerçeveyle çalışma bütünleştirilmeye çalışılmıştır. Selçuk'un doğal ortam koşullarının, beşeri ve ekonomik coğrafya özelliklerinin irdelendiği bu çalışmada Selçuk'ta turizm sektörünün ö/ellikleri ele alınmış bu kapsamda Selçuk'ta turizm alanları ve turizm türleri (kültür, inanç, kırsal. kıyı) incelenmiştir. Selçuk'ta kültür turizmin gelişmesi kuşkusuz Selçuk'un antik çağdan günümüze pek çok medeniyete beşiklik etmiş olması ve bunların her birinden kalma zengin tarihi arkeolojik eserlere sahip olmasıyla ilgilidir. Ancak Selçuk'un belki de bu konudaki en önemli sorunu kültür turizmiyle ön plana çıkan her yerde olduğu gibi turizmin günübirlik bir özellik taşımasıdır. Kuşadası gibi gelişmiş bir turistik merkeze olan yakınlık ne yazık ki konaklamaların Selçuk'ta yapılmasını engellemektedir. Ancak son yıllarda Pamucak kıyılarının turizme açılması ve burada yapılan konaklama tesisleri Selçuk'ta turizmin gelişmesi adına umut vermektedir.' Ayrıca Selçuk'taki Meryem Ana Evi tüm Hıristiyanlık alemi için kutsal sayılmakta olup aynı zamanda bir hac merkezidir. Şirince köyü son yıllarda yaygınlaşan kırsal turizm için büyük bir potansiyel taşımaktadır. Şayet Selçuk'un sahip olduğu kültür turizmi olanaklarına ilaveten inanç, kıyı ve kırsal turizm olanakları da eklenirse ve entegre bir şekilde tanıtım yapılarak turizm pazarına sunulursa Selçuk' un sahip olduğu uluslararası önem daha da artacaktır.
Özet (Çeviri)
? Abstract In i he recent years, the tourism concept has started to change in accordance with the developing world. The improvement of fields like communication and transportation has caused the desire for investigating, learning and knowing about different cultures besides a mere demand of resting and enjoying one's self, and thus the concern for traveling to these destinations has formed“cultural tourism**. The tourist interest towards a cultural inheritance has turned into visiting historical sites, museums, ruins, fairs and festivals. In this thesis named ”Cultural Tourism in Selçuk“, there is a study trying to establish a theoretical frame about the subject that uses direct and indirect research methods in order to find out the role of cultural tourism in the development of tourism itself in Selçuk, where is a very attractive destination in the world. You can see the environment conditions, economic and sociological geography features with relation to the tourism sector in Selçuk, and an investigation of tourism fields and variations (cultural, faith, seaside and rural). It is clear to realize the cultural inheritance of Selçuk, which goes back to the Antiquity and gradually hosting various civilizations and naturally acquiring plenty of historical and archeological works of art. However, probably the most stimulating point about this subject is that tourism in this town carries a one-day mission. The convenience to a big resort like Kuşadası somehow doesn't let the accommodation take place in Selçuk. On the other hand, the settlement in Pamucak shores looks to change this situation. ”The House of Virgin Mary" in Selçuk is respected by all the Christian people, moreover it is a center of pilgrimage. Şirince village holds the capacity of rural tourism which has become popular lately.On condition that faith, seaside and rural tourism arc embedded to the present cultural tourism activity that Selçuk possesses, and the integration be exposed to marketing, it will be likely to see the importance of Selçuk in the international agenda.