Lise öğrencilerine ilişkin bazı niteliklerin sosyal ve kişisel uyum düzeylerine etkisi
- Tez No: 12525
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. ETHEM ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin cinsiyetleri, akademik başarı düzeyleri, ailesinin aylık kazancı, karşı cinsten arkadaşlarının oluşu ve öğrenimleri sırasında kaldıkları yerin, sosyal ve kişisel uyum düzeylerine etkileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu, Sivas ili merkezindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ve karma eğitim yapan liselerden raslantısal örnekleme yöntemiyle seçilmiş 293 kız 304 erkek olmak üzere toplam 59 7 öğrenci oluştur muştur. Veri toplama aracı olarak kişisel Bilgi formu ve Hacettepe Kişilik Envanterinden yararlanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi aşamasında bilgi işlemden yararlanılmış, sosyal ve kişisel uyum puanlarına ilişkin aritmetik ortalamalar ve standart sapmalar bulunmuş, gruplar arası farkın önem denetimleri varyans analizi ve t testi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma bulguları? öğrencilerin sosyal ve kişisel uyum üzerinde akademik başarı düzeyinin etkili olduğunu ortaya koymuştur. Cinsiyetin, sosyal ve kişisel uyum düzeyinde erkekler lehine etkili olduğunu ayrıca ailelerinin aylık gelir düzeylerinin de öğrencilerin kişisel uyum düzeylerinde etkili olmasına karşın sosyal uyum düzeyinde önemli bir etkisi olmadığını göstermiştir. Lise öğrencileriiçin karşı cins ile arkadaşlığın olması kişisel uyum düzeyinde anlamlı bir etki yapmaz iken, sosyal uyum düzeyinde etkili olduğu görülmüştür. Öğrenimleri sırasında kaldıkları yerin öğrencilerin sosyal ve kişisel uyumları üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. öneriler kısmında eğitim kurumlarındaki psikolojik danışma ve rehberlik öğütleri ile bu kurumlarda çalışanların önemi vurgulanmış, diğer öğretmenler ile rehber öğretmenler arasındaki işbirliğinin gerekliliği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated the effect of the sexuality, academic achievement, monthly income level of the family having friends in apposite sex and the living conditions of the high school students on then social and personal adjustment levels. The population was the students of the nacional grade of Iycee in Sivas that were connected to the ministery of Education. The sample of this research was drawn from their population randomily. There was 293 female and 304 male, totaly 59 7 studants. For collecting data a questionair that was prepared by the researche and the Hacettepe Personality Enventory was used. For analysis of the t tests and ANOVA were used. Findings, showed that academic achievement of students influenced, by social and personal adjustment. Sex being a male affected the personal and social adjustment level. Monthly in come of the family affected the personal ad justment. However, it didn't have an affect social adjust ment. Having friends of the oppositi sex affected the social adjustment level where as it didn't affect the personal adjustment level, living conditions didn't have a meaningful influence on the adjustment level over all.The importance of psychological counseling services in secondary high schools were showed and also need of corperation among the teachers and guidance counselors was mentioned.