Okuma alışkanlığı ve Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi
  1. Tez No: 12524
  2. Yazar: BÜLENT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN SAĞLAMTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gençlerin okuma alışkanlığı sorunu, bir toplumun ekonomik ve kültürel kalkınmasında çözümlenmesi gereken önemli sorunlardan birisidir. Bu, gelişmiş ülkelerde çözümlenmiş olmasına karşın, ülkemizde hala büyük bir sorundur. Halk kütüphanesi bu sorunun çözümünde önemli rolü olan toplumsal bir kurumdur. İyi bir derme, çekici bir ortam, eğitilmiş personel ve kültürel etkinlikler bu rolünü gerçekleştirmesine yardım eden unsurlardır. Bu çalışmanın amacı, Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi'nin, genç okuyucularının okuma alışkanlıklarını nasıl etkilediğini araştırmaktır. Çalışmanın verileri, kütüphaneye gelen 181 genç okuyucuya uygulanan anketten elde edilmiştir. Sonuçta, Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi'nin genç okuyucularının okuma alışkanlığına, belirleyici oranda olumlu etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem of the development of young people reading habit is one of the important problems which should be solved for the sake of the economic and cultural development of a society. Although, it has been almost solved in the developed countries, it is still a problem in our country. Public library is a social establishment which has an important role in solving this problem. A well- built collection, an attractive environment, y/ell-trained professionals and cultural activities are some of the factors which can help to fulfill its role. The purpose of this study is to conduct a research on the effect of the Yenimahalle Public Library on its young users' reading habits. The data of the study were obtained from 181 young users of the libraryo After the completion of the study it was found out that the Yenimahalle Public Library has not been signi ficantly effective in the development of its users' reading habits.