İçsel ya da dışsal denetimli olmanın ve bazı değişkenlerin üniversite öğrencilerinin yalnızlık düzeyine etkisi
  1. Tez No: 12532
  2. Yazar: FULYA YÜKSEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA G. ERSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, içsel ya da dışsal denetimli olma yerleşim birimi, dış görünüm, popülerlik, cinsiyet değişkenlerinin, üniversite öğrencilerinin yalnızlık düzeyine etkisi incelenmiştir. Bu araştırmanın evrenini, Ankara kentindeki Gazi üniversitesi, İktisadi ve îdari Bilimler Fakültesi, Ekonometri, İktisat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Kamu Yönetimi Anabilim Dallarının Lisans programına kayıtlı olan öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanan örneklemi ise, tesadüf yöntemi ile seçilen 300 öğrenciden ibarettir. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için gerekli bilgiler üç veri toplama aracıyla toplanmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni olan denetim odağına ait bilgiler“Denetim Odağı ölçeği”ile; diğer bağımsız değişkenler; yerleşim birimi, dışgörünüm, popülerlik ve cinsiyete ait bilgiler ise, araştırmacı tarafından geliştirilen“Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan bireylerin yalnızlık düzeylerine ilişkin bilgiler ise“UÇLA Yalnızlık ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada verilerin analizi aşamasında denencelere ilişkin grupların ortalamaları arasındaki farkların önem kontrolü, bağımsız değişkenler için olanİÜ t-testî ile yapılmış, gerekli olduğu yerlerde de F-testi çok yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, içsel denetimli bireylerin yalnızlık düzeyleri ile dışsal denetimli bireylerin yalnızlık düzeyleri arasında, içsel denetimliler in lehine önemli bir fark olduğu saptanmıştır. Dışgörünüme göre üniversite öğrencilerinin yalnızlık düzeylerine ilişkin bulgular ise, dışgörünümünden memnun olan bireylerin yalnızlık düzeyleri ile dışgörünümünden memnun olmayan bireylerin yalnızlık düzeyleri arasında dışgörünümünden memnun olanların lehine önemli bir fark bulunmuştur. Popülerliğe ilişkin olarak da, popüler olan bireylerin yalnızlık düzeyleri ile popüler olmayan bireylerin yalnızlık düzeyleri arasında popüler alanların lehine, önemli bir fark olduğu bulunmuştur. Ayrıca, cinsiyete ilişkin olarak, kızların yalnızlık düzeyleri ile erkeklerin yalnızlık düzeyleri arasında, kızların lehine önemli bir fark saptanmıştır. Öte yandan, büyük kent, küçük kent, kasaba, köy, yerleşim birimlerinden üniversiteye gelen öğrencilerin yalnızlık düzeyleri arasında ise anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of variables such as being internal or external controlled and settlements, physical appereance, popularity and sex on the loneli ness level of university students was studied. The population of this study consisted of the stu dents of the department of economical and administrical sciences faculty of the Gazi University who were registered in the undergraduate program of the folowing departments such as econometry, economics, business economy and industrial connections, public administration. The sampleof this study consisted of the 300 students which were randomly chosen. In order to ful If i 1 the purpose of this study the necessery data was collected by three different research instruments. The data related to the independent vari able of the study locus of control was collected by locus of control test. The data related to the other in dependent variables of the study, settlements, physical appereance^ popularity and sex were collected by the“information from”which is developed by the researcher. On the other hand, the data related to they dependent variable of the study, loneliness level was by the UCLA loneliness scale. In the statistical analysis of the data of thisresearch, the significant statistical differences between groups were tested by the -t test for independent vari ables and the“F test”, multiple way of variance analysis when it is necessery. Acording to the research finding, it has been found out that there was a significant difference between the loneliness levels of the internal and external con trolled individuals and the difference was in favour of the internal controlled ones. It has been also found out that there was a significant difference between the loneliness levels of the individuals who were satisfied and not satisfied with their physical appereances and it is testified that the difference was in favour of the satisfied individuals Further, in terms of popularity, it has been found out that there was a significant dif ference in the lonelines levels of popular and non- popular individuals and the difference was in favour of popular ones. As for sex. It has been seen that the loneliness level of male and female is significantly different and it was found that the significant dif ference was in favour of females. On the other hand, be tween the lonelines levels of the students who came from different settlements such as (towns, villages, city and metropolitans) to universities, there has not been found a significant difference.