Yükseköğretime öğrenci seçme ve yerleştirme sisteminde 1987 yılında yapılan değişiklikler üzerine bir araştırma
- Tez No: 12531
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı Sisteminde 1987 yılında yapılan değişikliklerden sonra sınavın amacına hizmet etmesi yönünde beklenen değişmelerin ne ölçüde gerçekleştiğini irdelemektir.Bu amaçla 1983-1989 yılları arasında, ÖYS testlerine ait madde güçlüğü ve güvenir lik katsayıları, madde ayırıcılığı dağılımları ile testlerdeki mutlak başarı yüzdeleri ve yordama gücü, adayların tercihlerinde ortaya çıkan değişmeler, sınavı tekrar lama oranları incelenmiştir. ÖYS testlerine ait madde güçlüğü, test güvenirlik tahminleri ve madde ayırt edicilik göstergelerine ilişkin verilerin elde edilişinde ÖSYM madde analizi rapor larından yararlanılmıştır. ÖYS testlerinin madde güçlüğü bakımından genel ola rak seçme amaçlarına uygun, ÖYS fen bilimleri ve matematik testlerinin beklenen güçlük düzeyinin alt sınırında olduğu görülmüştür. Madde güçlüğü dağılımlarının aynı evrenden gelip gelmedikleri medyan testi tekniğiyle incelenmiştir. 1987 ve sonrasında ÖYS Türkçe ve sosyal bilimler testlerinde madde güçlüğü bakımından yıldan yıla anlamlı fark görülmemiş, ÖYS fen bilimleri ve matematik testlerinde ise görülmüştür. ÖYS testlerine ait güvenirlik katsayılarının 1983-1989 yılları arasında 0.86-0.96; 1987 öncesinde 0.86-0.93; 1987 ve sonrasında ise 0.91-0.96 arasında değiştiği; 1987 ve sonrasında, beklendiği gibi, ÖYS testlerinin güvenir liklerinde yükselme olduğu görülmüştür. ÖYS testlerinin madde ayırıcılığı bakımından genel olarak seçme amaçlarına uygun olduğu, 1987 ve sonrasında, beklendiği gibi, maddelerin vasat ayırıcılık gücünde artış olduğu görülmüştür. Araştırmada kapsanan yükseköğretim programlarına 1983-1989 yıllarında yerleştirilen adayların, yerleşmelerine esas olan puan türünün hesaplanmasında büyük ağırlık alan testteki mutlak başarı yüzdeleri ve bunların ortalamaları hesap-Ill lanmıştır. İncelemeler sonucunda, beklendiği gibi, 1987 ve sonrasında, öncesine göre, yükseköğretim programlarına ÖYS testlerinde daha başarılı olan adayların yerleştirilmeye başlandığı görülmüştür. 1987 yılında ÖYS'de kullanılan yor- dayıcılar ile üniversite birinci sınıf başarısının yordanmasıyla ilgili olarak, 35 yükseköğretim programı 14 gruba ayrılarak incelenmiştir. Bu programlara yer leştirilen tüm adayların birinci yıl derslerinden aldıkları notlardan yıl sonu başarı ortalamaları hesaplanmıştır. Her bir program grubundaki adayların, ÖYS'de he saplanan puanlarından üniversite birinci yıl başarısı adımsal çoklu regresyon tek niği ile yordanmaya çalışılmıştır. Ele alınan 14 program grubundan 13'ünde üni versite birinci sınıf başarısı yordanabil miştir. 1981 verilerine dayalı benzer bir araştırmanın (Aşkar 1985) sonuçlarına bakıldığında, ÖYS'de kullanılan puanların yordama gücünün artması yönünde beklenen değişmelerin büyük ölçüde gerçek leştiği görülmüştür. 1983-1989 yıllarında ÖYS sınavlarına katılan tüm adayların tercihleri, kaç puan türünden yapıldıklarına bakılarak kümelenmiş ve bu kümelerdeki tercihlerin puan türlerine dağılışı saptanmıştır. 1987 ve sonrasında, öncesine göre, tercihle rinin tümünü bir ve iki puan türünden yapan adayların tercihlerinde artış; üç, dört, beş ve altı puan türünden yapan adayların tercihlerinde ise azalma olduğu, ayrıca adayların tercihlerini belirli bir ana grupta. toplamaları yönünde beklenen değişmeler olduğu görülmüştür. 1983-1989 yıllarındaki tercihler, adayların ÖSS'deki başarılarına göre tanımlanan altı gruba ayrılarak incelenmiştir. Sonuç lar, 1987 ve sonrasında beklendiği gibi, öncesine göre, sayısal alanda güçlü adayların daha çok bu alanla, sözel alanda güçlü adayların da daha çok sözel alanla tutarlı tercihler yapmaya başladıklarını göstermiştir. 1983-1989 yıllarında yükseköğretim programlarına yerleştirilen tüm aday ların, ilk yerleştikleri yılı izleyen yıllardaki sınavı tekrarlama oranları hesap lanmıştır. 1987 ve sonrasında, genel olarak, sınavı tekrarlama oranlarının beklen diği gibi düşmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In 1987 some changes were introduced into The Student Selection and Placement System of access to higher education in Turkey. The main purpose of this study is to investigate changes expected to increase validity of tests follow ing this revision. The aspects of these changes are summarized below. Data about tests and item statistics of the tests of Student Placement Ex aminations (ÖYS) between the years of 1983-1989, are drawn from archives of item analysis reports in Student Selection and Placement Center. Studies on av erage item difficulty level of ÖYS tests indicate that tests of Turkish and social sciences have sufficient difficulty level for selection purposes, but tests of natural sciences and mathematics are on the lower bound of expected difficulty level. Distributions of item difficulty indexes for each ÖYS test between the years 1 983- 1 989 were analysed via median test. Following the revision, while the tests of Turkish and social sciences haven't indicated significant difference through years in terms of item difficulty level, the tests of natural sciences and mathemat ics have. Reliability coefficient (KR 20) of each ÖYS test has been calculated us ing item statistics year by year (1983 to 1989). These calculations indicated that there has been an increase in reliability of ÖYS tests following the revision. The analysis based on distributions of item-test correlation coefficients has shown that ÖYS tests have sufficient discriminative power for selection purposes. Following the revision, there has been a relative increase in terms of discrimina tive power of ÖYS tests. Applicants placed in 35 different higher education pro grams have been included in this study to examine their success level in ÖYS tests through 1 983-1 989. Following the revision of 1 987, on each ÖYS test, therehave been relative increases in success level of applicants placed. Six differen tially weighted composites of the six predictors (five test scores and the high school grade point average) are used in decisions of student selection and place ment. In evaluation of the predictive value of these predictors used in 1987, end- of-the-year grade point average is thought to be a relevant criteria. Firstly, the best regression equation, best in the sense of least squares, has been obtained to predict the end-of-the-year grade point average, using stepwise multiple re gression analysis. Secondly, the number of significant regression equations has been compared with the findings of a similar study (Aşkar, 1 985) which included the same higher education programs. The results of the present study indicates that the number of the situations with predictive value is more than that of before the revision. Applicants' choices of higher education programs they prefer to be placed in, have been studied in the groups formed according to combinations of ÖYS composites. Following the revision of 1987, it has been observed that choices are grouped in accordance with ÖYS composites. It has also been observed that choices are appropriate with the applicants' scores in verbal and numeric do main of Student Selection Examination (ÖSS). For this study, applicants who were admitted to ÖYS have been grouped according to their ÖSS scores. The re sults indicate that, after 1987 revision, there has been an increase in the rate of choices relevant to verbal and numeric domains. In this study, turnover rates ( the rates of the students retaking the exami nation) of all applicants placed to higher education programs by ÖYS have been calculated and followed up between 1983-1989. No decrease in turnover rates has been observed following the revision.