Vilayet-ı Şarkiye'de Mondros Mütarekesi'nin uygulanışı ve itilaf devletleri tarafından kontrolü
The Application of the Mondros Armistice on the Vilayet-ı Şarkiye and its control by the allied forces
  1. Tez No: 125372
  2. Yazar: SELÇUK URAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 450
Özet
I ÖZET DOKTORA TEZİ VİLÂYÂT-I ŞARKÎYE'DE MONDROS MÜTAREKENİN UYGULANMASI VE İTİLAF DEVLETLERİ TARAFINDAN KONTROLÜ Selçuk URAL Danışman: Doç. Dr. Selamı KILIÇ 2002- Sayfa; 441 Jüri: Doç. Dr. Selamı KILIÇ Jüri: Jüri:...... Osmanlı Devleti'nin siyasi ve askeri geleceğini derinden etkileyen bir yere sahip olan Mondros Mütarekesi İtilaf Devletleri'nin elinde Anadolu'yu parçalamak için bir araç haline getirilmek istendi. Bu açıdan Ermeni ve Rum isteklerinin odağında yer alan Vilâyât-ı Şarkiye diğer bölgelere oranla büyük önem arzediyordu. 9. Ordu; mütarekenin onbirinci maddesi gereği, Güney Kafkasya ve Kuzeybatı İran'ı boşalttı. Fakat İngiltere'nin baskısı üzerine Elviye-i Selâse'yi de boşaltarak 1914 sınırına çekilmek zorunda kaldı. Tahliye sonrası ordunun genel yapılanması çerçevesinde yeniden teşkilatlandırılan 9. Ordu, 15. Kolordu'ya dönüştürüldü. Bir çok birlik lağvedildi. Beşinci madde uyarınca kolordu 1310-1313 doğumlulardan oluşturuldu. Bunların dışındakiler terhis edildi. Gerek 9. Ordu Komutanlığı, gerekse 15. Kolordu Komutanlığı teslimi gereken silahlan İstanbul'a gönderdi. Fakat İtilaf Devletleri kadro fazlası silahlarında tesliminde ısrar etmesi üzerine, Kolordu komutanlığı çeşitli gerekçeler ileri sürerek bunları teslim etmedi. İngilizlerin her fırsatta mütarekeye aykırı isteklerde bulunması ve hükümeti bunları uygulamaya zorlamasına tepki olarak halk tarafından çeşitli örgütler oluşturuldu. Bu teşkilatlar daha sonra Milli Hareketin çekirdeğini meydana getirdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE APPLİCATİON OF THE MONDROS ARMISTICE ON THE VİLÂYÂT-I ŞARKİYE AND ITS CONTROL BY THE ALLIED FORCES Selçuk URAL Supervisor: Doç. Dr. Selami KILIÇ 2002- Page: 441 Jury: Doc.Dr. Selami KILIÇ Jury:....... Jury:..... The Mondros Armistice had a vital importance in the political and military future of the Ottomans, in comprison with former armistices, Mondros turned out to be an agreement tried to be used by the allied in order to break up Anatolia Vilâyât-İ Şarkiye was the region under the most unfluence of these efforts because it was in the center of Greek and Armenian itresels. In other words the effective practice of the matters set in the armistice was for England's regional benefits. According to the eleventh article of the armistice, the Ninth Army retreated from south Caucasus and northwest Iran, but because of the political perssure carried out by England it had to retreat from Elviye-i Selase up to the borders set in 1914. After this event the ninth Army was transformed into the 15th Army corp and many divisions were disarmed. The soldiers of the newmilitary units had to be men born between 1310-1313 and all older soldiers had to be disarmed. The Ninth Army and the Fifteenth Army Corp delivered their weapons to Istanbul. When the spare weapons of the Army were also asked, the commandership rejected it by putting forward regional and governmental dangers. As a reaction to the groundless and endless claims made by the British, any civillian organizations against them (Allied) were found and these organisations became the kernel of the later national resistance movement.