Erzurum Kongresi'ne katılan delegelerin biyografileri
The Biographies of Erzurum Congress delegates
- Tez No: 125511
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Biography, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Milli Mücadelemizin esas programının formüle edildiği bir platform olan Erzurum Kongresi aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşundaki en önemli aşamalardan birisidir. 30 Ekim 1918'deki Mondros Mütarekesi'nden sonra, Doğu Anadolu'da bir Ermenistan Devleti ile, Karadeniz'de de bir Rum Pontus Devleti kurma teşebbüsleri karşısında birlikte hareket etmek amacıyla, Vilayat-ı Şarkiyye Müdafaa-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti Erzurum Şubesi ile, Trabzon Muhafaza-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti'nin 23 Temmuz - 7 Ağustos 1919'da ortaklaşa yaptıkları Erzurum Kongresi toplanma şekli bakımından mahalli bir kongre olmasına rağmen, alman kararlar bakımından vatanın bütünlüğünü ilgilendiren milli bir kongre olmuştur. Bu kongreye eski idari taksimata göre Erzurum Vilayeti'nden 20, Trabzon Vilayeti'nden 18, Sivas Vilayeti'nden 13, Bitlis Vilayeti'nden 4, Van Vilayeti'nden 2 ve Erzincan Sancağı'ndan 6 olmak üzere toplam 63 delege katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Erzurum Congress, a platform where the main program of our national struggle was formulated, is one of the most important stages of the foundation of Turkish Republic. After Mondros Armistice at the date 30 th. October, with the aim of taking action together against the attempts of foundation of a Greek-Pontus State in Black Sea, and a Armenian State in the Southern Anatolia, though Erzurum Congress assembled at the date 23 nd. July by Erzurum branch of Vilayet-i Şarkiyye Müdafaa-i Hukuk Community along with Trabzon Müdafaa-i Hukuk Community was a local congress with respect to the type of Assembly, it became a national congress relating to the integrity of the country with regard to decisions taken. According to the old administrive division, total 63 delegates, twenty from Erzurum Province, 18 from Trabzon, 13 from Sivas, 4 from Bitlis and 2 from Van and 6 from Erzincan Sanjack, participated in this congress.