Sermaye şirketlerinin sona ermesi, muhesebeleştirilmesi ve Biga Yapı Malzemeleri A.Ş. 'de bir uygulama
Coming to an end of capital companies their accounting and an application in Biga Construction Materials Company
- Tez No: 125431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİKAİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Toplumsal bir varlık olan insanoğlunun ekonomik amaçlı bir araya gelmeleriyle şirketler oluşmuştur. Gelişen sanayi ve ticaretle birlikte büyük sermaye birikimlerine ihtiyaç duyulması sermaye şirketlerinin önemini artırmıştır. Bununla birlikle yönetim hataları, yaşanan iktisadi krizlere uyum sağlayamamaları gibi nedenlerle sermaye şirketlerinin sona ermeleri de artmıştır. Şirketlerin kuruluşları gibi sona ermeleri de hukuki bir süreç içinde gerçekleşir. Sermaye şirketlerinin sona erme şartları ana sözleşmelerinde yada kanunlarımızda belirlenmiştir. Sona erme sürecinde yapılacak işlemler, tasfiye işlemleri adı altında hukukumuzda yer almıştır. İşte bu çalışmamızda, sermaye şirketleri kısaca tanıtıldıktan sonra tasfiye nedenleri, tasfiye işlemleri, tasfiye sonucunun vergilendirilmesi, tasfiye işlemlerinin muhasebeleştirilmesi üzerinde durulmuş, Biga'daki bir anonim şirketin tasfiyesi incelenmiş, ayrıca diğer sermaye şirketlerinin tasfiyesinde karşılaşılan farklılıklar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Companies are formed by human beings, which are social living creatures, gelling together based on economical purposes. Together with developing industry and trade the need of big capital accumulations has increased the importance of big capital companies. Nevertheless because of the reasons such as management mistakes, not being able to be attuned to the crisis experienced, capital companies“ coming to an end has increased. Foundations as well as companies”coming to an end arc realized in a legal process. The capital companies" coming to an end conditions are determined either in their basic contracts or in our laws. The works to be performed in the process of coming to an end have taken their places under the title liquidation procedure in our law. In this study, after introducing capital companies shortly their liquidation reasons, liquidation procedures, taxation of liquidation result, accounting of liquidation procedures are examined, liquidation of an incorporated company in Biga has been studied, in addition the differences encountered in liquidation of other capital companies are explained.