Osmanlı Dönemi kelam çalışmaları (XIV-XV. yüzyıllar)
- Tez No: 125465
- Danışmanlar: PROF.DR. MEVLÜT ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ OSMANLI DÖNEMİ KELÂM ÇALIŞMALARI (XIV-XV. YÜZYILLAR) Fatih GÜNGÖR Danışman: Prof. Dr. Mevlüt ÖZLER 2003 - Sayfa :X+ 116 Jüri: Prof. Dr. Mevlüt ÖZLER Doç. Dr. Arif YLDIRIM Doç. Dr. Mustafa AĞIRMAN Bu çalışmamızda Osmanlı Döneminde. Kelâm öğretimini ve XIV. - XV. asırda Akâid ve Kelâm'a dair yapılan çalışmaları tesbit etmeye çalıştık. Bu nedenle Osmanlı'da eğitim ve medreselerdeki ders progrmaları hakkında bilgi verip, Süleymaniye, Konya Yazma Eşeler, Yusuf Ağa ve ISAM Kütüphanelerindeki Akâid ve Kelâmla ilgili eserleri bulup tanıtmaya çalıştık. Araştırmamızın neticesinde şunu gördük ki, Osmanlının ilk asırlarında Kelâm ilmi yeterli ilgi görmüş ve yine aynı dönemde kelâm ve akaide dair yeterince eser kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE STUDIES OF ISLAMIC THEOLOGY (KALAM) IN OTTOMAN (14th -15th Centuries) Fatih GÜNGÖR Supervisor: Prof. Dr. Mevlüt ÖZLER 2003-PAGE :X+ 116 Jury: Prof. Dr. Mevlüt ÖZLER Assoc. Prof. Dr. Arif YLDIRIM Assoc. Prof. Dr. Mustafa A?IRMAN In this study we tired to define teaching Kalam and the studies concerning Islamic Belief (Akaid) and Islamic Theology (Kalam) in 14th -15th Centuries. Therefore we tired to inform about the Education in Ottoman and Timetables of the Madrasahs. We tired again to find and describe the works concerning Kalam and Akaid in Süleymaniye Library, Konya Manuscripts Library, Yusuf Ağa Library and ISAM Library. As the conclusion of this study we saw that the Islamic theology collected enough interest in the early centuries of Ottoman Empire. At that time, enough amount concerning works of Kalam have been written.