Beden eğitimi ve spor bölümü öğrencilerinin boş zaman değerlendirme anlayış ve alışkanlıklarının incelenmesi
Investigating the physical training and sports depertment students concepts and habits of evaluating their leisure
- Tez No: 125466
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ZEKİ ILGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
vu ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN BOŞ ZAMAN DEĞERLENDİRME ANLAYIŞ VE ALIŞKANLIKLARININ İNCELENMESİ Gökhan BAYRAKTAR Danışman: Yard. Doç.Dr. M.Zeki ILGAR 2003-Sayfa 68 Jüri Yard. Doç.Dr. M.Zekİ ILGAR Yard.Doç.,Dr. Şükrü ADA Yard.Doç.Dr. Turhan KAYA Bu araştırmada Ağrı, Erzincan ve Erzurum illerinde Beden Eğitimi ve Spor alanında eğitim alan üniversite öğrencilerinin boş zaman anlayış ve alışkanlıkları incelenmiştir. Araştırmanın örneklerini, 2000-2001 öğretim yılında Atatürk Üniversitesine bağlı fakülte ve yüksek okullarda okuyan 486 Beden Eğitimi ve Spor Bölümü öğrencisinden oluşmuştur. Çalışmada araştırmacı tararından geliştirilen 46 sorulu bir anket uygulanmıştır. Araştırmada Ağrı, Erzincan ve Kazım Karabekir Eğitim Fakültelerinin Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümleri ile Erzurum Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulunun tüm sınıflarına anket uygulanarak elde edilen veriler SPSS programında değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: a- Ağrı ve Erzincan da okuyan öğrenciler Erzurum da okuyan öğrencilerin boş zaman anlayışlarının farklı olduğu, b-Cinsiyet farklılığının boş zaman anlayış ve alışkanlıklarında etkili olduğu, c-Ailenin ikamet yerinin boş zaman anlayışı üzerinde etkili olduğu, d- Ailenin ekonomik yapısının boş zaman tercihi üzerinde etkili olduğu, e-Ailenin ikamet yerinin boş zaman tercihlerini etkilemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VUl ABSTRACT INVESTIGATING THE PHYSICAL TRAINING AND SPORTS DEPERTMENT STUDENTS CONCEPTS AND HABITS OF EVALUATING THEIR LEISURE Gökhan BAYRAKTAR Supervizor: Assist.Prof.Dr. M.Zeki ILGAR 2003-Page 68 Jury Assist.Prof.Dr. M.Zeki ILGAR Assist.Prof.,Dr. Şükrü ADA Assist.Prof.Dr. Turhan KAYA In this research, the concept and habits of“leisure”of students studying physical training and sport departments in Ağn, Erzincan and Erzurum provinces have been examined. The sampling of the research has been composed of 486 physical training and sports students of various faculties and higher school at Atatürk University, in 2000-2001 academic year. In the study a-46-question-questionaire developed by the researcher has beenapplied. In the research, the questionnaire has been applied to the students at all grades, attending physical training and sports teaching departments of Ağn, Erzincan and Kâzım Karabekir Faculties of Education and Erzurum Physical Training and Sports Higher School. Findings were evaluated statistically via using SPSS software. a. The understanding of leisure of students in Ağrı and Erzincan is different from that of ones in Erzurum. b. Sex difference is effective in the understanding and habits of leisure. c. Location of student's family has an effect on the understanding of leisure d. The economical condition of the student's family is effective on his preference of leisure. e- Location of student's family is not effective on his preference of leisure.