Erzincan örneğinde din eğitimi açısından yerleşik inançlar
As a sample of Erzincan regional beliefs on the point of religion education
  1. Tez No: 125483
  2. Yazar: ERDAL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABBAS ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ERZİNCAN ÖRNEĞİNDE DİN EĞİTİMİ AÇISINDAN YERLEŞİK İNANÇLAR Erdal ÇAKMAK Danışman : Yrd. Doç.Dr. Abbas ÇELİK 2003- Sayfa Sayısı:99 Jüri : Yrd. Doç.Dr. Abbas ÇELİK Yıd.Ooç.Ür.Ruhattİn YAZOĞLU Yrd.Doç.Dr.Selçuk COŞKUN Yapılan bu çahşmada Erzincan yöresinde varolan, yaşanan dini hayatın fotoğrafinı çekmek amaçlanmıştır. Bundan dolayı alan araştırması için anket ve görüşmeler yapılıp daha sonra bunlar değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen verilerin yorumlanması için Din Eğitiminin metotlarından, inançların sosyolojik temellerine inebilmek için Sosyolojinin metotlarından ve dini temellerine ulaşabilmek içinde Dinler Tarihi ve Mezhepler Tarihi kaynaklarından istifade edilmiştir. Araştırma sonucunda Erzincan yöresi Aleviliğinin dini, sosyal ve tarihi problemleri barındırdığı görülmüştür. Dini temellerini, inanç ve ibadet kavramlarını netleştirilip belli bir disipline dayandırılması gerekir. Tarihten gelen kırgınlıkların, dışlanmışlıkların terk edilip toplumsal dayanışma ve kaynaşma sağlanmalıdır. Sosyal olarak da aslında tüm modern ve medeni insanlar için gerekli ekonomik, sosyal standartlara ve temel hak ve özgürlüklere ulaşılmalıdır. Gençlerin ve özelliklede alevi gençlerin din eğitimlerine hassasiyetle eğilmeli, gerçek Alevilik öğretisi öğretilmelidir. Aleviliği tabu olmaktan çıkarıp ilmi, tarihsel temellere oturtup açıkça tartışılmasını sağlamak gerekir. Bunun için de okullarımızda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerimiz Alevilik üzerinde biraz daha fazla durmaları, ilahiyat fakültelerinde bu konular daha detaylı incelenip araştırılmalıdır. Özellikle de Alevi gençlerin bu okullara yönlendirilip kendi insanlarım kendilerinin aydınlatması sağlanmalıdır. Bütün bunlar yapılırsa toplumda ön yargılar yıkılır, toplumsal barış ve dayanışma sağlanmış olur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESİS AS A SAMPLE OF ERZİNCAN REGIONAL BELIEFS ON THE POINT OF RELIGION EDUCATION Erdal ÇAKMAK Supervisor : Assist. Prof. Dr. Abbas ÇELİK 2003-Page:99 Jury : Assist. Prof. Dr. Abbas ÇELİK : Assist. Prof. Dr. Rahattın YAZO?LU : Assist. Prof. Dr. Selçuk COŞKUN It has been aimed to take a photo of current religious life in Erzincan vicinity in this study. Therefore for field research, questionnaire, interviews were done these were evaluated and interpreted. Religious Education methods have been used to analyze acquired data, methods of Sociology have been profited to penetrate the Sociological base of believes and History of Religions and Sects has been used to research the foundation of religions. It's been found that Alevilik of Erzincan vicinity has religious, social and historical problems from this study. Alevilik religios bases, belief and worship concept must be clarified and based on a certain discipline. Bitter historical disappointments, historical segregations must be forgotten and become solidarity and unit with the community. Social standards, basic human rights and free dam which are necessary for all modern and civilized. People should be reached. Religious education for youth especially for Alevi youth must be given gently, the true Alevilik teaching must be given. It's necessary to discuss Alevilik openly where it is based on scientific bases which is not considered as tabas and historical bases. Din Kulturu and Ahlak Bilgisi teachers should emphasize on Alevilik a little bit more, this subject must be examined in detail in Theology institutes to reach for those targets. Youth especially Alevi youth should be directed to these institutes to provide to illuminate their people If these are accomplished prejudices in society can be broken peace and solidarity in society can be set out.